12 C
Skopje
16.11.2018 - 17:35

Ознака: Заев

Заев: Предвремените избори би биле изгубено време за Македонија

Враќање на фрустрациите, радикализмот, квазипатриотизмот, нациоанализмот, се последиците од евентуалното отфрлање на договорот со Грција на референдумот што ќе се одржи во Македонија, рече...

Крајот на септември, почетокот на октомври референдум за името

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно,...

Дуелисти (Црвената и Сивата Вратоврска)

Очекував Црвената и Сивата Вратоврска нешто да гугнат посуштински за Името, за геноцидот што ни е подготвен. Да. Но, за жал, и двете Вратоврски...

Заев побара од Иванов да стави потпис на Закон за јазици

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш упати апел до претседателот Ѓорге Иванов да го стави својот потпис на Законот за јазиците и да овозможи непречено...

Заев: Во прашање се денови кога ќе се случи разговорот со...

Во прашање се денови да се случи телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, и во моментот се уште се создаваат околностите...

Заев го честиташе воздигнувањето на Апостолскиот егзархат во Епархија

Премиерот Зоран Заев, на католиците во Република Македонија им го честита воздигнувањето на Апостолскиот егзархат во Епархија, од страна на Папата Франциск. Претседателот на Владата...

Заев: Решението за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници

Убеден сум дека евентуалното решение за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници. Не се сто отсто сите консултирани, не сум имал консултации...

Име преку телефон

Идентитетот на еден народ е токму во името на државата. Со променето име тоа е сосема друга ситуација, друга држава, друг народ. Тука не...

Заев: Не шпекулирајте за јазикот и идентитетот, тоа носи проблеми

Немојте да шпекулирате дека некој нешто прави во четири очи.  Зоран Заев секогаш кога разговарал соопштувал во јавноста. Никола Димитров секогаш кога разговарал соопштувал во...

Заев: Можно е да добиеме и датум за ЕУ и покана...

Можни се, достижни се и датум за ЕУ и покана за НАТО, изјави премиерот Зоран Заев, на форум „Една година влада – осврт на...