6 C
Skopje
13.11.2018 - 19:52

Ознака: Заев

Заев: Предвидени се пари во предлог-буџетот за екологија

Пари за заштитата на природната средина има, а тоа колку средства се предвидени за оваа намена, ќе се знае штом Предлог-буџетот биде усвоен на...

Заев: Предвремените избори се погубни за економијата

Идната, 2019 година да ја прогласиме за економска, како што оваа, 2018-та беше година на интеграциите. Парламентарните избори да се вратат на нормален колосек...

Вкупно 96 лица бездомници добија достоинствени услови за живот 

Премиерот Зоран Заев и министерската за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ги посетија семејствата кои се сместени во привремени живеалишта во прифатниот центар во...

Заев: Нашето општество има сериозна потреба од помирување

Суштината на формирањето на Кооординативното тело за помирување е да помогне во превенирање на политички кризи, во олеснување на пронаоѓање квалитетни решенија за...

Заев: Прогресивниот данок ќе придонесе за праведно општество во Македонија

Иницијативата за воведување прогресивен данок е исклучително добра, фер и праведна и ќе гарантира фер и праведно општество за сите, оцени денеска премиерот Зоран...

Заев се сретна со новоименуваниот шеф на Канцеларијата за врски на...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оствари средба со новоименуваниот шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Македонија Зоран Јанковиќ,...

Заев: Реформската агенда се врати во Собранието

Реформската агенда се врати во Собранието. Треба да честитаме за одговорноста на двотретинското мнозинство пратеници, кое вчера ги донесе измените во законите за јавно...

Заев: Очекувам запазување на сите рокови околу носењето на уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев очекува да бидат запазени сите рокови за процесот за донесување на уставните амандмани, што се обврска согласно Договорот од Преспа. -Деловничките рокови...

Заев ги слушна барањата за уставните нацрт-амандмани од новата пратеничка група

Премиерот Зоран Заев и владин тим ќе ги разгледаат  нацрт-амандманите на Уставот предложени од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија". Заев попладнево...

Заев-Столтенберг: Пратениците донесоа голема и важна одлука

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој изрази поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација...