-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 23:24

Ознака: задушница

Задушница и зимските слави нов корона-предизвик

МПЦ-ОА минатата година ги повика своите верници домашните слави да не ги прават со масовни собири, а осветувањето на празничните погачи да го прават...

ЈСП со дополнителен број автобуси за Задушница

ЈСП информира дека поради верскиот празник Задушница, утре, петок, и в сабота, на линиите 59 (Карпош 3 – Кучевишка Бара – Гробишта „Бутел“), 59А...

Два различни дена, со различни црковни значења

ВИКЕНДОВ ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ ГИ ОДБЕЛЕЖУВААТ ЗАДУШНИЦА И ДУХОВДЕН Свештениците на Македонската православна црква - Охридска архиепископија веќе неколку години апелираат верниците да му се посветат...

Верата и јазикот – душата на народот

Настани, симболи, алузии Кога многу народ се беше собрал околу Исус Христос, го рече тој овој збор: Што му користи на човека ако сиот свет...

Посебен сообраќаен режим за верскиот празник Задушница во главниот град

Поради верскиот празник Задушница на 18.06. и 19.06.2021 (петок и сабота) во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и...

МПЦ-ОА ги повика верниците на почитување на заштитните мерки за Задушница

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), во пресрет на претстојните денови на духовденската задушница, апелира до верниците при посетата на...

Карантин за време на продолжениот викенд

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд поради празникот Задушница на...

Комисијата предлага карантин од четврток вечер до понеделник во некои општини

Комисијата за заразни болести до Владата ќе достави предлог за повторно враќање на полицискиот час за време на претстојниот продолжен викенд поради празникот Задушница...

Задушница, Прочка па Велигден

Свештениците на Македонската православна црква-Охридска архиепископија веќе неколку години апелираат верниците да ги напуштат суеверијата и обичаите, кои со години ги практикувале за овој...

Од денеска до недела посебен сообраќаен режим

Денеска, утре и задутре, од 6 до 16 часот, сообраќајот кон градските гробишта во Бутел ќе се одвива во една насока (кружно), сите возила...