20.8 C
Skopje
26.7.2021 - 4:06

Ознака: задолжително

ВМРО-ДПМНЕ предлага закон за задолжително изучување на предметот историја

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе поднесе предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за основното образование со цел да...

Во Грција стана задолжително носењето на маски во продавниците

Во Грција, од денеска задолжително е да се носат маски во продавниците за заштита од коронавирусот, јавува новинската агенција „АНА“. Одлуката за носење заштитни маски...

Во Србија ќе се предложи задолжително носење маски во затворен простор

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека ќе предложи задолжително носење маски во затворен простор. Ова ќе се однесува на цела Србија, без оглед дали...

Од денеска на пат задолжително со зимска опрема

Од денеска започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2020 година. АМСМ информира дека...

Германската влада одлучи: Задолжителна вакцинација против мали сипаници од следната година

Вакцинирањето против мали сипаници ќе стане задолжително за децата и вработените во германските детски градинки и училишта од март следната година, одлучи денеска германската...

Учеството во НАТО-мисиите станува задолжително

Со измените на законите што се предложени до Собранието на Црна Гора се предвидува задолжително учество на војниците во меѓународните сили во странство, а...