Ознака: загуби

Ќе успее ли „Тесла“ да се опорави од милионските загуби?

Американската компанија „Тесла“ претрпе загуба од 408 милиони долари во вториот квартал од годинава и покрај испораката на рекорден број електрични возила. Оваа загуба, сепак,...

„Хуавеи“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеи“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари помали отколку што е...

Колкава е силата на прехранбената индустрија

Овој сектор е тесно поврзан со земјоделското производство во државата, доколку има на располагање доволно суровини со поволна цена, тој ќе се развива и...

Трговската војна на Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари...

Tрговската војна на претседателот Доналд Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари или 0,04 проценти загуби за БДП на државата во 2018 година....

Блокадата на Владата на САД резултираше со 11 милијарди долари загуба

Бруто домашниот производ на САД за декември е покус за 0,1 отсто или три милијарди долари, како последица на делумната блокада на Владата, додека...

Македонија е со мали шанси да се пласира на ЕП

Македонија загуби на гости од Украина, со 1-3 (19-25,-26-28, 25-23, 23-25) во петтиот квалификациски натпревар во групата Ф, и на тој начин шансите за...

Оризопроизводителите жнеат загуби

Моменталната цена на оризовата арпа се движи од 15 до 17 денари, ретко 18 денари, додека производителите проценуваат дека таа треба да биде најмалку...

Нови правила за покривање на загубите на струја

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на вчерашната подготвителна седница ги разгледа правилата за набавка на електрична енергија за покривање на загубите во дистрибутивниот систем...