Ознака: загуби

Економијата извезува само загуби

Во последниот извештај на Државниот завод за статистика се посочува дека има пад на вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија во периодот...

Со интервентна мерка ќе се покријат загубите на производителите на зелка

Поради глобалната пандемија од коронавирусот, на светските пазари дојде до намалена побарувачка на зелка, што во нашата држава предизвика проблем со пласманот и откупната...

Откажани големите европски саеми на книги, колкава е штетата?

Големи штети ќе претрпат сите индустрии, а тука не е одмината ни издавачко-печатарската. Се работи за големи бројки, а само за илустрација, саемот на...

Најскапиот изборен дебакл во политичката историја

Западните медиуми пресметаа за што сѐ друго можеше да се потрошат парите од изборната кампања на Блумберг. На пример, со нив можеше да се...

Го прескокна највисокиот играч во НБА-лигата и пак загуби

Во натпреварот во забивање на олстар-викендот во Чикаго, на паркетот се појави највисокиот кошаркар во НБА-лигата, Тако Фол (226 см), кого Арон Гордон го...

Пожарите може да ја чинат Австралија до пет милијарди долари

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“. Природната...

Македонија загуби од Турција, следи дуелот со европскиот првак

Македонската одбојкарска репрезентација загуби од Турција со 0-3 (20-25, 23-25, 13-25) во второто коло на Европското првенство во Љубљана (Словенија). Во првото коло Македонија загуби...

Партијата на Путин загуби една третина од пратениците во Москва

Руската владејачка партија Единствена Русија, која е поддржана од претседателот Владимир Путин, по локалните избори загуби околу една третина од местата во градскиот совет...

Џонсон го загуби мнозинството во парламентот

Конзервативниот британски пратеник Филип Ли пребега во редовите на опозициските либералдемократи пред пресметката во парламентот меѓу конзервативната влада на Борис Џонсон и револтираните конзервативци....

ЕУ: Подготвени сме за брегзит без договор, но Велика Британија ќе...

Европската комисија соопшти дека Унијата е подготвена за брегзит без договор, но дека од таква варијанта најмногу би загубила Велика Британија. - Комисијата во овој...