Ознака: загуби

Пожарите може да ја чинат Австралија до пет милијарди долари

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“. Природната...

Македонија загуби од Турција, следи дуелот со европскиот првак

Македонската одбојкарска репрезентација загуби од Турција со 0-3 (20-25, 23-25, 13-25) во второто коло на Европското првенство во Љубљана (Словенија). Во првото коло Македонија загуби...

Партијата на Путин загуби една третина од пратениците во Москва

Руската владејачка партија Единствена Русија, која е поддржана од претседателот Владимир Путин, по локалните избори загуби околу една третина од местата во градскиот совет...

Џонсон го загуби мнозинството во парламентот

Конзервативниот британски пратеник Филип Ли пребега во редовите на опозициските либералдемократи пред пресметката во парламентот меѓу конзервативната влада на Борис Џонсон и револтираните конзервативци....

ЕУ: Подготвени сме за брегзит без договор, но Велика Британија ќе...

Европската комисија соопшти дека Унијата е подготвена за брегзит без договор, но дека од таква варијанта најмногу би загубила Велика Британија. - Комисијата во овој...

Ќе успее ли „Тесла“ да се опорави од милионските загуби?

Американската компанија „Тесла“ претрпе загуба од 408 милиони долари во вториот квартал од годинава и покрај испораката на рекорден број електрични возила. Оваа загуба, сепак,...

„Хуавеи“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеи“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари помали отколку што е...

Колкава е силата на прехранбената индустрија

Овој сектор е тесно поврзан со земјоделското производство во државата, доколку има на располагање доволно суровини со поволна цена, тој ќе се развива и...

Трговската војна на Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари...

Tрговската војна на претседателот Доналд Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари или 0,04 проценти загуби за БДП на државата во 2018 година....

Блокадата на Владата на САД резултираше со 11 милијарди долари загуба

Бруто домашниот производ на САД за декември е покус за 0,1 отсто или три милијарди долари, како последица на делумната блокада на Владата, додека...