Ознака: загриженост

Американците стравуваат од високите цени и проблеми со снабдувањето со енергија

Речиси половина од Американците стравуваат дека енергијата може да стане премногу скапа или недостапна, а 44 отсто велат дека енергетската ситуација е многу сериозна,...

Коронавирусот и натаму причина број еден за загриженост во светот

„Ипсос“ спроведе истражување во однос на тоа кои се најголемите причини за загриженост во светот. Според истражувањето, тековната пандемија на коронавирусот сè уште предизвикува...

Германците загрижени поради коронавирусот: Поопасно е отколку што мислевме

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер изјави дека коронавирусот од ден на ден станува се поопасен. На прес-конференцијата по сесијата на провинциската влада во...

Амбасадата на САД во Белград: Загрижени сме за ситуацијата

Амбасадата на САД во Белград соопшти дека со внимание ги следи настаните во Србија. Од таму наведуваат дека се длабоко загрижени за насилството на...

Трамп: Ни најмалку не сум загрижен за коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп пред новинарите коментираше за актуелната ситуација со коронавирусот, при што рече дека ни најмалку не е загрижен. Минатата недела, Трамп беше...

СЗО стравува дека послабите здравствени системи не се имуни на коронавирусот

Од Министерството за здравство уверуваат дека се подготвени да се справат со заканата откога Светската здравствена организација изрази загриженост дека вирусот лесно може да...

Свикан итен состанок на СЗО поради ширење на коронавирусот

Светската здравствена oрганизација (СЗО) изрази голема загриженост поради ширењето на коронавирусот од човек на човек надвор од Кина и свика нов состанок на Одборот...

Москва загрижена поради нападот на Израел во Либан

Москва е загрижена поради ескалацијата на блискоисточниот конфликт по израелскиот напад со беспилотно летало врз прес-центарот на Хезболах во Либан, соопшти во понеделникот руското...

Вообичаена загриженост или психопатологија?

Запознајте се со генерализираното анксиозно растројство Да сe биде загрижен и под стрес стана вообичаена состојба за една личност. Секако, дозата анксиозност е природна и...

Микрочипови за Британците – корисна иновација или средство за контрола?

Групи од Велика Британија кои ги застапуват правата на работниците се загрижени што шведската компанија „Биохекс“ понуди да имплантира чипови на работници во одредени...