Ознака: Загреб

Експлозија во зграда во Загреб, загина едно лице

Едно лице загина при експлозија, која одекна утрово во станбена зграда во центарот на Загреб. Kако што пренесуваат медиумите од регионот, безживотното тело било пронајдено...

Експлозија во Загреб, разнесен банкомат

Во Нов Загреб рано утрово одекна експлозија, што ги вознемири станарите од овој дел од градот. Експлозијата се случи околу 5 часот, а разнесен е...

Светската шаховска елита предводена од Карлсен на турнир во Загреб

Актуелниот светски шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен (2.861 рејтинг-поени), потоа уште седум од најдобрите осум, како и 11-от, 13-от и 16-от од моментната листа...

Приведени тринаесет матуранти во Загреб

Во Загреб денеска за време на манифестацијата „норијада“, на која учениците го одбележуваат завршувањето на средното училиште, дошло до инциденти поради коишто биле приведени...

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Загреб, а хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја пречека на Марков плоштад. Меркел дојде во Загреб за да присуствува на...

Бурата во Хрватска не запира, во Загреб прогласен прв степен на...

Силниот ветар, кој од вчера дува во подрачјето на Загреб, во текот на ноќта корнеше дрва, уриваше реклами, чадори, а не запира ни денес,...

Шпионска афера ги наруши односите меѓу Загреб и Љубљана

Премиерот на Словенија Марјан Шарец за вчера попладне закажа итна седница на словенечкиот совет за национална безбедност поради недозволено дејствување на хрватската агенција за...

Санадер префрлен во затвор

Поранешниот хрватски премиер и некогашен лидер на владејачката ХДЗ, Иво Санадер, вчера со полициски автомобил беше префрлен во затворот „Реметинац“ во Загреб. До тоа...

Астрономски цени за становите во Загреб

Цените за недвижен имот во Загреб во последните пет години пораснале за 26 отсто, а просечната продажна вредност за еден квадратен метар изнесува 2.019...

„Тим-прес“ од Загреб објави четири романи на Луан Старова

Издавачкиот центар „Тим-прес“ од Загреб, во еден том ги објави романите „Времето на козите“ и „Враќањето на козите“ на Луан Старова. Култниот роман на...