26.9 C
Skopje
17.7.2019 - 17:18

Ознака: Загреб

Пожар во Загреб, опожарени девет возила

Рано изутринава во Загреб, под се уште неразјаснети околности, дојде до пожар во автомобил. Огнената стихија набрзо се проширила на вкупно девет возила, од...

Чудната моќ на Бандиќ за привлекување пратеници!

На последните парламентарни избори партијата на Милан Бандиќ, кој е градоначалник на Загреб, освои еден пратенички мандат, а сега во неговиот клуб има десет...

Загреб им простува долгови за комуналии на богаташи, магнати, криминалци…

Градот Загреб ќе им прости на граѓаните долговите до 10.000 куни(83.000 денари) за комунални услуги, чии сметки се блокирани и се под закана...

Загреб се свртува кон туѓманизмот

По барање од владејачката партија ХДЗ, во главниот град на Хрватска ќе биде поставен нов споменик на првиот претседател Фрањо Туѓман Во Загреб наскоро ќе...

Адеми потпиша нов петгодишен договор со Динамо

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми ја продолжи соработката со Динамо Загреб и потпиша нов петгодишен договор. Адеми, кој воедно е капитен на загрепскиот тим, нагласи дека...

Наташа Милованчев изложува во Загреб

Македонската ликовна уметница Наташа Милованчев се претставува првпат самостојно во Загреб, во галеријата „Курија“ при музејот „Пригорјаво“, со изложба под наслов „Промислувајќи го просторот“....

„За животните и луѓето“ – поглед на нашиот заеднички свет

Етнографскиот музеј од Загреб со комплексната изложба отворена и во Скопје, првпат научно и стручно ги тематизира интеракциите на животните со човекот во културолошка...

Приведени девет матуранти кои пиеле и дивееле во Загреб

Девет матуранти се приведени за време на вчерашната традиционална прослава на Денот на загребски матуранти. Полицијата соопшти дека тие се приведени поради кршење на јавниот...

Загреб и Белград во фингирана вербална војна

Периодичните препирки меѓу хрватските и српските политичари им служат на властите во двете земји Политичарите во Хрватска и во Србија продолжија со „вербалната војна“, која...

Крилото Хорват стана бек и одигра меч на кариерата

Поради повреди на колеги, десното крило Хорват беше десен бек на Загреб и го одигра најефикасниот меч во својата 16-та европска сезона (12 гола...