Ознака: Загреб

ЕУ ќе основа Европска школа за шпиoни во Загреб

Претставниците на 23 европски земји ќе потпишат во Загреб писмо со намери со кое ќе заврши проектот за основање Разузнавачки колеџ во Европа. Со...

Хрватот кај кој е потврден коронавирус во петокот бил на работа

Првиот Хрват кај којшто беше потврдена инфекција со коронавирус, е вработен во технолошка компанија „Ериксон Никола Тесла“ и бил на работа во петокот. Во Милано...

Двајца мажи во Загреб пренесени во болница поради сомнежи за коронавирус

Во загребската инфективна болница „Др. Фран Михајлевиќ“, примени се двајца мажи под сомнение за коронавирус, соопшти денеска хрватскиот министер за здравство, Вили Берош. Тој соопштил...

Македонија чека добри вести, но кога

Со оглед на шареноликоста на изјавите и очекувањата на дипломатите и меѓународните претставници во пресрет на самитот во Загреб, „Нова Македонија“ побара став од...

Балканот и годинава во политичка кома

Пред земјите од Западен Балкан претстојат многу предизвици, а сите погледи се насочени кон самитот на ЕУ во Загреб Пред земјите од Западен Балкан годинава...

Влхова повторно подобра од Шифрин во слалом

Словачката скијачка го повтори успехот од пред десетина дена, кога триумфира во слаломот на Сљеме, во Загреб Светската шампионка во велеслалом, Петра Влхова од Словачка,...

Фон дер Лејен: Стари критериуми, нова методологија за Македонија и за...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, вчера при посетата на Загреб, каде што и официјално се одбележа почетокот на хрватското претседавање со...

Загреб го поддржува проширувањето колку што е можно

Хрватска и официјално го презеде претседателството со Советот на ЕУ, а нејзините четири главни приоритети во наредните шест месеци ќе бидат: Европа што се...

Елитите во Белград и во Загреб со пораки за иднината и...

Политичките елити во Србија и во Хрватска се заглавени во непресушната кал на национализмот или шовинизмот, што се покрива со божемен патриотизам и родољубие....

Еуфорија во Загреб по настапот на Брена со песната „Југословенка“

Поттикнати од концертот на Лепа Брена во Загреб, четворица хрватски генерали во пензија побараа од државните органи да се провери за секоја јавна личност,...