Ознака: Загреб

Силно невреме во регионот – поплавени улици во Загреб и Сараево

Хрватската престолнина Загреб и околните области денеска беа погодени од најавениот силен дожд, што предизвика проблеми во источниот дел на градот, Дуго Село и...

Светски познатиот Ервин Вурм изложува во Загреб

Микеланџело размислувал во категориите на вечноста. Моите скулптури траат една минута, изјавил меѓу друготo скулпторот, кој во широката поп-култура влезе и преку спот на...

За нас не постои друга одржлива алтернатива освен полноправно членство во...

Пендаровски од Загреб Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на официјалната посета на Република Хрватска оствари средба со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, по...

Венко Андоновски во Загреб со книга, во Бања Лука со претстава

Во издание на „ТИМ-прес“ од Загреб излезе романот „Азбука за непослушните“ од македонскиот писател Венко Андоновски, во превод на македонистот Борислав Павловски. Ова е...

Гори облакодер во Загреб, има повредени

Голем пожар избувна во хрватската престолнина Загреб во облакодер. Пожарот избувнал на деветиот кат, но брзо се проширил на погорните катови. Противпожарните служби успеале да...

Томислав Томашевиќ е новиот градоначалник на Загреб

Врз основа на преброени 86 проценти од гласовите, кандидатот на зелено-левата коалиција „Можеме“, Томислав Томашевиќ (39) е новиот градоначалник на Загреб. Томашевиќ освои 171.956 гласа,...

Респиратори украдени во Шведска откриени во ресторан во Загреб

Дваесет и петгодишен загрепчанец бил фатен со украдени респиратори од Шведска кои сакал да ги препродава, објави хрватски „Индекс“. Момчето е осомничено дека во периодот...

Димитров утре во посета на Загреб

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре ќе престојува во работна посета на Хрватска. Според најавите од неговиот кабинет, вицепремиерот Димитров...

Панорама/Пензионери стогодишници

Белград - Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат и информира дека ќе има состанок со медицинскиот...

Aнтитерористички единици во зградата во која живее Колинда Грабар-Китаровиќ

Загрепската полиција добила дојава дека лице кое сака да се убие се наоѓа во зградата во која живее поранешната хрватска претседателка, пренесуваат локалните медиуми. Две...