12.1 C
Skopje
13.11.2019 - 9:17

Ознака: Загреб

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Загреб, а хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја пречека на Марков плоштад. Меркел дојде во Загреб за да присуствува на...

Бурата во Хрватска не запира, во Загреб прогласен прв степен на...

Силниот ветар, кој од вчера дува во подрачјето на Загреб, во текот на ноќта корнеше дрва, уриваше реклами, чадори, а не запира ни денес,...

Шпионска афера ги наруши односите меѓу Загреб и Љубљана

Премиерот на Словенија Марјан Шарец за вчера попладне закажа итна седница на словенечкиот совет за национална безбедност поради недозволено дејствување на хрватската агенција за...

Санадер префрлен во затвор

Поранешниот хрватски премиер и некогашен лидер на владејачката ХДЗ, Иво Санадер, вчера со полициски автомобил беше префрлен во затворот „Реметинац“ во Загреб. До тоа...

Астрономски цени за становите во Загреб

Цените за недвижен имот во Загреб во последните пет години пораснале за 26 отсто, а просечната продажна вредност за еден квадратен метар изнесува 2.019...

„Тим-прес“ од Загреб објави четири романи на Луан Старова

Издавачкиот центар „Тим-прес“ од Загреб, во еден том ги објави романите „Времето на козите“ и „Враќањето на козите“ на Луан Старова. Култниот роман на...

Загреб не стравува од фаворизираниот Вардар

Нема да биде лесно, оти тие се врвна екипа, но ние веќе неколкупати покажавме дека можеме да играме против фаворитите, вели крилото на Загреб,...

Дизајни на мистичниот Михајло Арсовски изложени во Загреб

Сите насловни страници на книги на дизајнерот Михајло Арсовски, кому хрватската му е домашна дизајнерска сцена, се претставени на актуелната изложба во Загреб, отворена...

Нови закани за хрватските новинари

Во близината на зградата во Загреб во која се сместени редакциите на Н1 телевизија, Нет.хр и Телеграм е пронајдена уште една заканувачка порака за...

СЕХА: Вардар поуспешен од Загреб

Ракометарите на Вардар вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победија ППД Загреб со 28:26 (13:12) во дербито на СЕХА лига. Во неизвесен натпревар од почетокот...