Ознака: Загреб

Во Загреб се урнало летало од советската ера Ту-141, веруваат експертите

Речиси сигурно станува збор за дрон, тврди експертот за воена авијација Тајлер Роговеј откако ги проучи фотографиите од остатоците на леталото кое синоќа се...

Летало се урна во Загреб предизвикувајќи експлозија

Силен тресок синоќа нешто по 23 часот се слушна во Загреб, а хрватските медиуми јавуваат дека на земјата е видлив голем кратер и дека...

Пријателите и музичарите се збогуваа од омилениот Аки

На денешната комеморација во салата „Лисински“ во Загреб Целиот регион сѐ уште се простува од легендарниот фронтмен на „Парни вањак“, Аки Рахимовски. По вчерашниот погреб...

Аки Рахимовски погребан во Загреб со песната „Зошто си ме мајко...

Фронтменот на „Парни ваљак“, легендарниот Аки Рахимовски, денес беше погребан во Загреб. Бројни пријатели, колеги и семејството се простија од Аки на гробиштата Мирогој. „Нашата...

Единаестгодишно дете почина во Загреб од последица на ковид

Според досегашните информации, детето немало никакви претходни заболувања Единаесетгодишно момче починало утринава на загрепската инфективна клиника „Д-р Фран Михаљевиќ“ како последица на коронавирусот, пишуваат хрватските...

Лавови во Зоолошката градина во Загреб заразени со коронавирус

Лавови во Зоолошката градина во Загреб се заразени со коронавирусот. Тие се заразиле од чуварот што се грижел за нив, пишуваат медиуми во регионот. На...

Во Загреб побарано укинување на сертификатите

Во Загреб во 15 часот започна голем протест против ковид-сертификатите и епидемиолошките мерки. Демонстрантите се собраа на две места и излегоа на протестна прошетка...

Уапсена медицинска сестра во Загреб, давала лажни серитификати

Полицијата во Загреб ја заврши кривичната истрага против десет лица осомничени за фалсификување документи, меѓу кои и 31-годишна медицинска сестра која, како што се...

Патнички авион принудно слета во Загреб откако му откажал мотор

На аеродромот во Загреб беа повикани пожарникари за помош поради дефект на еден мотор на патнички авион, известуваат хрватските медиуми. Инцидентот е пријавен од аеродромот...

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на...

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото на злосторството рано утрово откри...