Ознака: Загреб

Дуел на победнички настроените Металург и Загреб

Металург во подготвителниот период во јануари славеше на турнирот во Гренобл, а Загреб победи во Макарска, пред денешниот дуел, прв официјален годинава, во Регионалната лига,...

Металург го пречекува „новиот“ Загреб

Прв меч во оваа полусезона, прв по СП и можеби најтежок за нас. Малку ми е потешко да го подготвам овој натпревар, бидејќи Загреб...

Металург со мечот со Загреб тргнува во вториот дел од сезоната

Одработивме одлични подготовки во кои со силните меѓународни мечеви го збогативме искуството на нашиот тим и ја надградивме нашата игра, рече Брестовац, тренерот на Металург,...

Голем пожар во скалдиште за градежни материјали во Загреб

Голем пожар избувна синоќа во складиште за градежни материјали во западниот дел на Загреб. Хрватската полиција соопшти дека при инцидентот нема жртви, посочувајќи дека на...

Грипот предизвика вонредна состојба во Загреб

На клиниката за инфективни болести „Фран Михаљевиќ“ во Загреб има вонредна состојба поради епидемија на грип каква што не е забележана цела деценија. Сите пациенти...

Во Загреб од грип починале 14 лица

Во Клиниката за инфективни болести во Загреб од први декември до 15 јануари од грип и воспаление на белите дробови починале 14 пациенти. Информацијата за...

Загреб и Сараево се заплеткаа во моделот на конститутивност

Политичарите од Хрватска и од Босна и Херцеговина продолжуваат да носат деструктивни одлуки, од кои граѓаните во двете соседни земји ќе бидат губитници Односите меѓу...

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови...

Орбан исвиркан во Загреб

Група демонстранти протестираа против учеството на унгарскиот премиер Виктор Орбан на собирот на лидерите на 18-те земји-членки на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), која се одржува...

Заев: Македонија е за добрососедски односи и соработка во регионот

Република Македонија е подготвена да продолжи да ги предводи позитивните процеси во регионот што носат стабилност и економски развој, порача премиерот Зоран Заев во...