Ознака: Загреб

Епидемија на хепатитис во неколку загрепски училишта

Во Загреб веќе два месеца владее епидемија на хепатитис А или заразна жолтица, а најголем број заболени се средношколци, објави Јутарњи лист. -Од почетокот на...

Евакуиран Aренa центар во Загреб по дојава за две поставени бомби

По анонимна дојава за поставена експлозивна направа во Арена центарот во Загреб, хрватската полиција превентивно ги евакуираше граѓаните од трговскиот центар, потврди загрепската полиција. Припадниците...

Во дронот што падна во Загреб имало авионска бомба

Конечните резултати од истрагата за падот на беспилотното летало во Загреб на 10 март покажуваат дека дронот бил вооружен со авионска бомба „ОФАБ 100-120“. Од...

Украина категорично демантира дека го лансирала дронот што се урна во...

Украина ги истражува околностите во врска со инцидентот со беспилотното летало што минатата седмица падна во Загреб и сигурно е дека таа не го...

Заталканиот советски дрон oтвори незгодни прашања за одбраната на НАТО

Разузнавачки дрон тежок шест тона кој леташе од Украина, низ Источна Европа, пред да се урне во Загреб минатата недела, отвори незгодни прашања за...

Како е можно беспилотно летало да помине повеќе од еден час...

Хрватскиот претседател прашува Ова е сериозен инцидент. Треба да се утврди како е можно беспилотно летало од шест тони со големина на авион да „помине...

Леталото оставаше трага на небото, луѓето бегаа, уследи детонација и задушувачки...

Сведоштва за инцидентот во Загреб Од носот цела ноќ не ми излегуваше мирисот на амонијак, како од оние од фарба за коса. Еве и сеа...

Во Загреб се урнало летало од советската ера Ту-141, веруваат експертите

Речиси сигурно станува збор за дрон, тврди експертот за воена авијација Тајлер Роговеј откако ги проучи фотографиите од остатоците на леталото кое синоќа се...

Летало се урна во Загреб предизвикувајќи експлозија

Силен тресок синоќа нешто по 23 часот се слушна во Загреб, а хрватските медиуми јавуваат дека на земјата е видлив голем кратер и дека...

Пријателите и музичарите се збогуваа од омилениот Аки

На денешната комеморација во салата „Лисински“ во Загреб Целиот регион сѐ уште се простува од легендарниот фронтмен на „Парни вањак“, Аки Рахимовски. По вчерашниот погреб...