10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:08

Ознака: Загреб

Респиратори украдени во Шведска откриени во ресторан во Загреб

Дваесет и петгодишен загрепчанец бил фатен со украдени респиратори од Шведска кои сакал да ги препродава, објави хрватски „Индекс“. Момчето е осомничено дека во периодот...

Димитров утре во посета на Загреб

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре ќе престојува во работна посета на Хрватска. Според најавите од неговиот кабинет, вицепремиерот Димитров...

Панорама/Пензионери стогодишници

Белград - Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат и информира дека ќе има состанок со медицинскиот...

Aнтитерористички единици во зградата во која живее Колинда Грабар-Китаровиќ

Загрепската полиција добила дојава дека лице кое сака да се убие се наоѓа во зградата во која живее поранешната хрватска претседателка, пренесуваат локалните медиуми. Две...

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

На 66-годишна возраст, почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, јавуваат хрватските медиуми. Нему му се слошило доцна синоќа и со Брза помош бил превезен во...

Нови земјотреси утрово во Петриња, биле почувствувани и во Загреб

Утрово се регистрирани два нови земјотреси со епицентар кај Петриња со јачина од 3,7 и 3,3 степени според Рихтеровата скала. Првиот земјотрес со јачина од...

Луѓето се преплашени, но меѓусебната поддршка не изостанува

Хрватска Разговор со очевидец од Загреб за силниот земјотрес што ја зафати Хрватска Силниот земјотрес што ја погоди вчера Хрватска, со епицентар во Петриња, се почувствува...

Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Хрватскa

Силен земјотрес денеска одново ја потресе Хрватска, а според информациите од медиумите тој бил почувствуван во целиот регион. Според ЕМСЦ, потресот бил со јачина од...

Снимки од силните потреси во Хрватска: Куќата се тресеше како да...

Хрватска утрово беше погодена од силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, а потоа следеа уште два силни потреси од 4,7...

Пленковиќ: Нападот врз полицаецот во Загреб има елементи на терористички акт

Хрватскиот премиер на владина седница изјави дека пукањето на плоштадот Свети Марко во Загреб, во кое полицаец беше сериозно ранет во понеделникот, има и елементи на...