3.8 C
Skopje
26.10.2021 - 11:02

Ознака: загадување

ОН предупредува за високото ниво на јаглерод диоксид

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглерод диоксид (ЦО2) во 2020 година...

Средоземното Море е еден од најзагадените делови на светот

Предупредување од Унијата за Медитеранот Министрите на земјите од Унијата за Медитеранот се состанаа во Каиро на конференција посветена на животната средина и климата, на...

Пустинска прашина причина за загаденоста на воздухот во Македонија

Пустински ветер е причина за загадениот возух во целата земја, соопшти Министерството за животна средина и птосторно планирање. Оттаму додаваат дека среднодневните концентрации на...

Не ги фрлајте пластичните кеси, ќе си „сошиете“ убав фустан од...

Американски научници произвеле „ткаенина“ направена од полиетилен и се надеваат дека ќе помогнат во намалување на загадувањето со пластика, а во исто време производство...

Во Србија од загадување годишно умираат до 12.000 луѓе

Квалитетот на воздухот е сè уште опасен во повеќето делови на Србија, а според веб-страницата iqair.com, Белград е трет град во светот според загадувањето,...

Научници идентификуваа „супер-растение“ кое го апсорбира загадувањето на воздухот

Котонистер е „супер-растението“ кое може да помогне во решавање на проблемот со загадениот воздух, велат истражувачи-експерти од британското кралско хортикуларно друштво. Тие ја истражувале...

Секое второ болно дете лани се лекувало од респираторни болести поради...

Според Светската банка, аерозагадувањето во Македонија убива 1.350 луѓе годишно, a децата се најчувствителната група затоа што имаат организам во развој и побрзо дишење,...

Кичево меѓу најзагадените градови во земјава

Состојбата со амбиенталниот воздух во Кичево не се подобрува.Ниту 800 инвертер- клими што им беа доделени на граѓаните не ја подобрија состојбата и деновиве...

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и во...

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. - Согласно податоците од Државен автоматски...

Њу Делхи се мачи, борејќи се истовремено со загадувањето и со...

Секоја година, како што зимата се наближува и маглата го исполнува небото над индискиот главен град Њу Делхи, Џарма Саркар (66) се плаши за...