6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 4:24

Ознака: загаден

Какви болести предизвикува загадениот воздух

Медицинските експерти велат дека безбедно ниво при изложеност на ПМ-честиците не постои, односно сите концентрации на ПМ-честички се опасни по здравјето на луѓето. Новите...

Скопјани дишат загаден воздух 162 дена во годината

Токсичните материи од сообраќајот го прават воздухот позагаден. Не се важни само ПМ 10 и ПМ 2,5 честичките, бидејќи штетни супстанции има и во...

Екстремно загаден воздухот во Куманово

Воздухот во Куманово синоќа бил екстремно загаден и непријатна миризба се ширела во повеќе делови на градот. Во неколку наврати загадувањето било повисоко од...

Земете здив – серијалот продолжува

Изминатите години во Битола се појавија неколку здруженија и организации што се залагаа за почист воздух, почнувајќи од „Битола сака чист воздух“, кое подоцна...

Отвори го пенџерчето, се задушивме

Во населбата Бутел едноставно не смее да се пее „Oтвори го пенџерчето“, онаа позната песна во изведба на групата „Нулта позитив“ и Мирко Митревски,...

Скопје е осми најзагаден град во светот

Изминативе месеци на нозе се кренаа и граѓаните, излегувајќи на мирни протести за почист воздух. Тие реагираа револтирано, истакнувајќи јасно и гласно дека властите...

Преполни болници во Скопје, најзагадената метропола во Европа

Лекарите нагласуваат дека децата и постарите лица се најранливи на загадениот воздух во Скопје. Властите почнаа да спроведуваат мерки, но многу жители сметаат дека...

До кога ќе дишеме загаден воздух

Ако досега се правеле пропусти, тогаш време е тие да се поправат. Да се потрудиме да се направат сите потребни и неопходни стручни анализи...

Се замолуваат децата да паузираат со дишењето?!

Не зборуваме за подобри социјални политики, подобар економски статус, развиена инфраструктура, туку станува збор за воздух! Сигурна сум дека од другите држави кога нѐ...

Мерките укинати, загадувањето останува

Нема бесплатен јавен градски превоз, мерките и препораките за заштита од загадувањето што во неделата напладне ги воведе Владата, од денеска престануваат да важат....