29.8 C
Skopje
16.9.2021 - 17:04

Ознака: загаден воздух

Европскиот суд ја одобри тужбата против Германија за лошиот квалитет на...

Во многу германски градови, концентрацијата на штетни азотни оксиди во воздухот е значително поголема со години отколку што дозволува граничната вредност на ЕУ. Европскиот...

Во Битола стапуваат на сила препораките и краткорочните мерки поради загадениот...

Прагот за алармирање поради штетни ПМ10 честички во воздухот е надминат на мерно место во Битола, поради што во градот стапуваат на сила владините...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов да даде оставка поради проблемот со загадениот воздух

Не само што се неспобни да се справат со корона-пандемијата, не се способни да се справат и со загадениот воздух, обвини советничката група на...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протести поради загадениот воздух

ВМРО-ДПМНЕ повика утре на протести поради загадениот воздух. Протестите ќе се одржат во Скопје, Битола, Струмица, Тетово и Куманово. Протестот во Скопје ќе почне во 19...

Корона-кризата ни покажа како би изгледал животот без аерозагадување

Многу земји ширум светот воведоа строги мерки за движење со цел да го спречат ширењето на коронавирусот, особено во големите градови. Властите наредија затворање...

Аерозагадувањето во Кичево намалено но далеку од нормалата

По вчерашните рекордни вредности на аерозагадување, кога во Кичево беа измерени 982 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, денес вредностите се нешто пониски...

Живееме три години пократко поради загадениот воздух

Пандемијата на загадување на воздухот просечно го скратува животниот век за речиси три години и предизвикува 8,8 милиони прерана смрт годишно, велат германските научници. Отстранувањето...

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Градот Скопје кои се воведени поради...

Загадениот воздух во јужна Европа предизвика протести и забрана на возила

Европските градови се соочуваат со опасно високо ниво на смог, предизвикан од подолгиот период на суво и сончево време и умерен ветер, пренесува Би-би-си....

Женева: Загадувањето на воздухот е причина за седум милиони смртни случаи...

Седум милиони луѓе умираат од загадување на воздухот годишно низ целиот свет, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Според оваа организација на Обединетите нации,...