3.3 C
Skopje
28.2.2020 - 16:02

Ознака: загаденост

БиХ плаќа скапа цена поради загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3.300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички ПМ 2.5, додека речиси...

Зелен билет или бесплатен јавен превоз за намалување на загаденоста

Главниот град на Бугарија воведе зелен билет со кој граѓаните, за речиси половина евро, имаат можност да патуваат цел ден, колку пати сакаат и...

Скопјани дишат загаден воздух 162 дена во годината

Светски истражувања го ставија Скопје меѓу најзагадените градови. Поради загадениот воздух, не е мал бројот на лица заболени од респираторни болести и предвреме починати...

Како дише најзагадениот град во светот?

Индиски Њу Делхи се наоѓа на врвот на листата на најзагадени светски градови, трет ден едноподруго. Нивото на ПМ10-честичките утрово достигна 399, со што...

Воздухот ќе се прочистува со законски измени

Министерството за животна средина не нуди интервентно решение со кое веднаш ќе се добие почист воздух. Во моментов презема низа законски измени и мерки,...

Многу стратегии, малку акции за почист воздух

Македонските градови минатата година соборуваа светски рекорди според загаденоста на воздухот, поради што власта најави сериозна борба со загадувачите. Со почетокот на есента и...

Во Брисел од денеска забранети возилата што најмногу загадуваат

На дизел возилата од стандардот Еуро 2 и на возилата на бензин Еуро 0 и Еуро 1 од денеска им е забрането движење низ...

Само парно го спасува Скопје од загаденост

Државата, односно Министерството за екологија може да им помогне на граѓаните да купуваат еколошки печки и горива за греење на куќите, но со тоа...

Гинекологија Чаир има рок од 30 дена да го реши проблемот...

Инспекторатот на Град Скопје досега два пати има интервенирано во Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир. Денеска повторно е пратен инспекторот како последна...

Сараево повторно меѓу најзагадените градови во светот

Сараево вчера повторно беше на листата 10 најзагадени главни градови во светот, покажуваат податоците на „Ер Вижуал“. Порталот Кликс наведува дека по неколку дена релативно...