-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 2:23

Ознака: забрани

Русија забрани влез за претставници од ЕУ, меѓу нив и претседателот...

Русија забрани влез на осуммина функционери од земјите на ЕУ, вклучително и членови на Европскиот парламент и на Европската комисија. - Русија забрани влез за...

Чешка се затвора поради британскиот вирус

Чешката влада го забрани секој влез во земјата, кој што се смета за непотребен, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата. Одлуката, донесена како дел...

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за...

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на случаи останува 2.244. До сега...

Одржан ултрамаратон во карантински услови

Ниту сите забрани со кои во моментов се соочува целиот свет поради пандемијата на коронавирусот, не спречија повеќе од 2.500 тркачи од 50 земји...

Забрани наместо функционални институции

Можеби забраната за увоз на отпад за согорување не е решение, но кога довербата во институциите е во длабока криза, наместо барање за функционални...

Нови жаришта на свинска чума во соседството, забраните продолжуваат

Се препорачува фармерите и натаму да ги спроведуваат биосигурносните мерки, а граѓаните што патуваат надвор да не носат во куферите храна од животинско потекло,...

Техно – „Спотифај“ забрани политичко рекламирање

Дигиталниот музички сервис „Спотифај“ објави дека ќе го прекине политичкото рекламирање на почетокот од оваа година. Најпопуларниот стриминг-сервис ја донесе оваа одлука поради кампањата...

Турција ќе им забрани пристап на САД до клучните бази?

Турција се закани дека ќе им забрани пристап на САД до две стратегиски бази во земјата ако Вашингтон реши да ѝ воведе санкции поради...

„Твитер“ ги забрани политичките реклами

Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека ќе ги забрани сите видови политичко огласување на оваа социјална мрежа низ светот. Извршниот директор на компанијата Џек Дорси...

Трамп сака да ги забрани електронските цигари со вкус

Доналд Трамп планира да ги забрани електронските цигари со вкус затоа што се зголемила смртноста од болести предизвикани од електронски апарати за пушење и притоа ги...