25 C
Skopje
20.9.2018 - 21:02

Ознака: забрана

Холандија забрани носење на бурка во јавните институции

Горниот дом на холандскиот Парламент денеска усвои законот со кој се забранува носење марами кои го покриваат лицето во јавни згради како училиште, владини...

Врховниот суд ја поддржа забраната на Трамп за влез во САД

Врховниот суд на САД  денеска ја поддржа  одлуката на претседателот Доналд Трамп за забрана за влез на граѓани од неколку, главно, муслимански земји. Со тоа Судот го...

Данска донесе закон за забрана за носење бурка

Парламентот на Данска денеска усвои Закон со кој се забранува носење на облека која го прекрива лицето, како што се муслиманските марами ниџаб и...

Хамбург стана прв германски град што воведе делумна забрана на дизел...

Делумна забрана за движење на дизел возила, како дел од многу дебатираниот потег на земјата за подобрување на квалитетот на воздухот, воведе денеска Хамбург...

Едномесечна забрана за ЈуТуб во Египет

Највисокиот египетски суд донесе одлука да го укине ЈуТуб во земјата на еден месец, поради видеата коишто содржат непримерни содржини и пораки за исламскиот...

Украина ја забрани работата на Риа Новости на своја територија

Украина денеска и забрани на руската новинска агенција Риа Новости работа на своја територија, како дел од новите санкции воведени за Москва, една недела...

Жените во Саудиска Арабија од 24 јуни ќе може да возат...

Владата на Саудиска Арабија денеска соопшти дека жените од оваа земја ќе можат да возат автомобили од 24 јуни. - Исполнети се сите услови за...

Иран ги забрани криптовалутите

Централната банка на Иран официјално ја забрани употребата на криптовалутите при финансиските трансакции, јавуваат иранските медиуми. Ваквиот потег е со цел да се спречат кривични...

Вулин „персона нон грата“ во Хрватска

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи соопшти дека српскиот министер за одбрана Александар Вулин засега не е добредојден во Хрватска. - Министерството за надворешни...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави дека сака да забрани граѓаните на таа држава да имаат орален секс, со образложение дека „устата е за...