25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:27

Ознака: забрана

МЗШВ: Воведена забрана за движење во шума и шумско земјиште

Поради раширените шумски пожари, согласно со Законот за шумите од денеска се воведува забрана за движење во шума и шумско земјиште од 00 до...

До забраната и по неа

Во времето кога се отвораат дури и папските тајни архиви, токсичната судска практика, која произлезе од тоа што на судовите во земјава долго време...

Цензурата позната и на македонските власти

Забраната за продажба на книгата на Стојан Андов, тргањето од репертоар на стендап-настапот „Северно од Македонија“ на Сашо Тасевски, „Северно од Македонија“, цензурата на...

Не може да има нешто во главите на празноглавите

Андов напишал книга за атентатот на Киро Глигоров. И во неа, меѓу другото, го обвинува и Фрчковски. Како што Оливер Стоун ги обвинува ЦИА...

По тужбата на Фрчкоски, судот ја забрани книгата на Андов

Станува збор за книгата чии најинтересни извадоци „Нова Македонија“ ги објави во десет продолженија, во текот на ноември и декември минатата година, a за...

Забрана за авионите „Боинг 737 Макс 8“ и „Боинг 737 Макс...

Албанија го забрани летањето на авионите „Боинг 737 Макс 8“ и „Боинг 737 Макс 9“ во нејзиниот воздушен простор. Ваква одлука денеска донесе албанското цивилно...

И Велика Британија ги забрани авионите „Боинг 737 Макс 8“

Велика Британија забрани прелети на авионите „Боинг 737 Макс 8“ во нејзиниот воздушен простор, информира МИА. Лондон го следи примерот на Кина, Република Јужна Африка,...

Австралија ги затвора вратите за осудените лица за семејно насилство

- Посетителите на Австралија осудени за семејно насилство ќе бидат протерани од земјата или ќе им биде забранет влез - изјави денеска министерот за...

Социјалните мрежи ја компромитираат воената подготвеност на најмоќните

Истражувачите од Стратешкиот центар за комуникации на НАТО (Стратком) искористија податоци, главно од социјалните мрежи, за успешно да идентификуваат 150 војници, да лоцираат неколку...

Поради снег забрана за камиони на патот Маврово -Дебар

Поради интензивни врнежи од снег утрово е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Како што информираат...