2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:25

Ознака: забрана

Прекин на сообраќајот и забрана за камиони на повеќе патни правци

Сообраќајот на патниот правец Р1402 Струмица – Мокрино – Смолари кај Мокрински извори е во прекин поради нанос на коловозот. Екипите на Ј.П. Македонија...

Поради врнежи од снег, забрана за тешки товарни возила на патниот...

Поради врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Охрид-Ресен, планински премин Буково. За останатите учесници во сообраќајот е...

На повеќе патни правци забрана за камиони поради обилни врнежи од...

Поради обилни врнежи од снег, воведени се забрани за сообраќај на тешки моторни возила на повеќе патни правци во државата, информираа рано утрово од...

Стапува во сила забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува во сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за парче. Новините произлегуваат од новиот...

Забрана за тешки товарни возила на Ѓавато

На патниот правец Битола – Ресен, преку планинскиот премин Ѓавато, се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила, соопштија од АМСМ. Забраната се воведува...

Од среда се забранува употребата на пластични кеси

Од среда се забранува употребата на пластични кеси во нашата земја. Со тоа веќе нема да се произведуваат пластичните кеси, а биоразградливите ќе се...

Ким Јонг-ун за да не го имитираат забрани другите да носат...

Северна Кореја забрани граѓаните да носат кожени јакни, откако овој моден детаљ му стана омилен на лидерот на земјата, Ким Јонг-ун. Ким кожениот капут го...

Талибанците најавија забрана за употреба на девизи во Авганистан

Талибанците објавија целосна забрана за употреба на девизи во Авганистан. - Економската ситуација и националните интереси во земјата бараат сите Авганистанци да ја користат само...

Забранет секс, алкохол и забави на Зимската Олимпијада во Пекинг

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) им порача на сите учесници на Зимската Олимпијада во Пекинг следната година дека мораат да се воздржат од секс и...

„Јутјуб“ ќе ги блокира содржините против вакцините

Компанијата „Јутјуб“ ќе ги блокира сите содржини против вакцини на својата веб-страница, објави „Вашингтон пост“. Во извештајот се наведува дека компанијата ќе забрани содржина против...