Ознака: заболени

Филипче: Во наредниот период се очекува да расте бројот на заразени

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во идниот период се очекува бројот на пациенти заразени од коронавирусот уште повеќе да расте, па дека...

Поради грешка во системот пропуштени 31.000 случаи на коронавирус во Чиле

Дефектoт во компјутерскиот систем во Чиле доведе до пропуст на повеќе од 31.000 потврдени случаи на коронавирус, или речиси шестина од досегашниот вкупен број,...

Во Бразил до крајот на неделата ќе има еден милион заразени

Во Бразил, според очекувањата, бројот на заболени од коронавирус ќе достигне еден милион. Оваа земја по САД бележи најголем број случаи. Во последните 24 часа...

Во Битола во изолација уште 46 лица 

Во Битола моментно во изолација се 127 лица. Од нив до вчера СВР Битола контролираше 81 лице, а од вчера решенија за изолација добиле...

Над 1.000 жртви од коронавирус во Саудиска Арабија

Повеќе од 1.000 луѓе починаа од коронавирус во Саудиска Арабија, соопшти денеска министерството за здравство. Според податоците, 1.011 лица починале од коронавирус, додека заразени се...

Во Куманово од коронавирус заболени медицински сестри и пазарни инспектори

Три медицински сестри, еден вработен во техничката служба на Инфективното оделение во Куманово се заболени од коронавирусот. Позитивен е и еден лекар од Куманово, но...

Рекорден број на новозаразени во Шведска

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шведска денеска достигна рекордни 1.474, а властите тврдат дека зголемувањето се должи на зголемениот обем на тестирања. Вкупниот...

Откриени 22 случаи на коронавирус на прославата во Охрид и свадбата...

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека во Охрид, на семејна прослава на која имало околу 200 луѓе, има осум позитивни на коронавирусот, додека...

Во Пакистан болниците останаа без слободни кревети

Властите во Пакистан соопштија дека се регистрирани над 100.000 заболени од коронавирус, а болниците немаат доволно капацитет да ги примат сите пациенти. Владата соопшти дека...

Србија има нов начин на броење на излекуваните, за еден ден...

Бројот на излекувани од коронавирус во Србија се зголеми за нешто над 4.000 за само еден ден, што предизвика многу сомнежи, јавувaат српските медиуми. Заменик-директорката...