Ознака: заболени

Во Индија над 300.000 новозаболени 12. ден по ред

Индија регистрираше повеќе од 300.000 нови случаи на коронавирус 12. ден по ред, со што вкупниот број на заболени се искачи на скоро 20...

Ризикот од тромб е многу поголем кај заболените отколку кај вакцинираните

Опасноста од згрутчување на крвта кај заболените од ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави во понеделникот водечкиот словенечки епидемиолог...

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000...

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 452, Битола – 85, Куманово –...

Регистриран 301 нов случај на ковид-19, починаа 37 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 301 нов случај на коронавирус, починаа 37 пациенти, а оздравени се 1.091 заболен, соопшти Министерството за...

Регистрирани нови 708 заболени и 33 починати од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 341, Прилеп – 59, Куманово...

Не попушта ситуацијата во Србија, повторно над 5.000 новозаразени

Според најновите податоци што ги пренесуваат српските медиуми, во Србија денеска се евидентирани 5.305 нови случаи на коронавирус од 17.208 направени тестови. Регистрирани се и...

Регистрирани 305 нови случаи на ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19 во:...

Регистрирани 166 нови случаи на ковид-19, починаа десет лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1049 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-88, Куманово-2,...

Се намалува бројот на заболени со коронавирусот

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е...

Бројката на новозаболени стагнира додека бројот на оздравени расте во Кичево

Во последните десетина дена стагнира бројката на новозаболени од ковид-19 во Кичево, а во исто време во пораст е бројот на оздравени лица, што...