15 C
Skopje
18.2.2019 - 16:05

Ознака: жртви

Најмалку 55 загинати во судири во Нигерија

Најмалку 55 лица загинаа во судири меѓу христијани и муслимани во северниот дел на Нигерија, соопшти денеска Кабинетот на нигерискиот претседател Мухамаду Бухари. – Честите...

Митови за сексуалното насилство

Жена нападната во темна уличка е честа филмска сцена. Се тврди дека повеќето силувања се извршени од непознати лица. Други митови велат дека „вистинската“...

Двајца загинати при експлозија во фабрика за пиротехника во Русија

Две лица загинаа, а две други се повредени денеска при експлозија во фабрика за пиротехнички средства во градот Гатчина во руската Ленинградската Област, соопштија...

Единаесет бегалци и мигранти изгореа во сообраќајна несреќа во Грција 

На регионалниот пат меѓу грчките градови Кавала и Солун, во сообраќајна несреќа рано утрово животот го загубија 11 лица откако комбето во кое што...

Расте бројот на жртви од ураганот „Мајкл“ во САД

Бројот на жртви во САД од ураганот Мајкл е 16, соопштија американските власти. Спасувачките тимови почнаа да ги пребаруваат најтешко погодените места во Флорида....

Поплавите на островот Суматра земаа најмалку 22 животи

Најмалку 22 лица, од кои 11 се деца, загинаа во поплавите и свлечиштата на индонезискиот остров Суматра по силниот дожд, соопштија денеска локалните власти.  -...

„Блиц“: Двајца македонски државјани меѓу загинатите во судирот во Србија

Двајца македонски државјани се меѓу загинатите во верижниот судир што се случи денеска на автопатот Белград - Ниш, на потегот меѓу градовите Ќуприја и...

Опасни ветришта, поројни дождови и земјотрес ја погодија Јапонија

Моќниот тајфун Конгреј денеска донесе силни ветрови и поројни дождови во јужна Јапонија, јавуваат локални медиуми. Околу 150 летови се откажани. Најмалку осум лица настрадаа...

Растат билансот на жртви и гневот во Сулавеси

Во некои од најпогодените области на Сулавеси се забележани насилни протести, како и пресретнување на хуманитарните конвои. Најновиот биланс од силниот земјотрес и цунамито...

Бомбашки напад врз колона возила на ЕУ во Сомалија

Четири ученици загинаа денеска во сомалискиот главен град Могадишу, кога автомобил бомба експлодира во момент кога крај неа минувале колона оклопни возила на ЕУ. Според...