12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 8:58

Ознака: жртви

Земјотрес на Тајван, нема информации за жртви и материјална штета

Земјотрес со магнитуда од 5,5 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе крајбрежјето на Тајван, а локалната сеизмолошка служба соопшти дека нема податоци за...

Најмалку 37 загинати во самоубиствени напади во Нигерија

Во два самоубиствени напади во џамија и на пазар во градот Муби, североисточна Нигерија загинаа најмалку 37 луѓе. - Пренесовме десетици убиени и повредени во...

Повеќе од десет лица настрадаа во невреме на Алпите

Најмалку десет лица настрадаа во пет одделни инциденти на швајцарските и француските Алпи. Меѓу настраданите се седум скијачи, двајца планинари и еден водич. Петмина скијачи...

Напаѓач со нож уби седум средношколци во Кина

Најмалку седум ученици го загубија животот, а 12 се повредени во напад на маж вооружен со нож во средно училиште во северна Кина. Напаѓачот е...

Најмалку 18 загинати во пожар во кинески караоке бар

Најмалку 18 лица загинаа, а петмина се повредени во пожар подметнат во караоке бар во јужниот дел на Кина, соопшти локалната полиција додавајќи...

Најмалку 10 загинати во протестите поради пензиски реформи во Никарагва

Во насилни протести против предложени измени на пензискиот систем на Никарагва загинаа најмалку 10 луѓе во изминатите два дена, соопшти денеска владата на таа...

Илјадници повици на британска линија против модерно ропство

Британската линија за помош на жртви на модерно ропство примила илјадници повици во првата година од постоењето и идентификувани се речиси 5.000 потенцијални жртви,...

Тројца убиени во оружен инцидент во САД

Три лица се убиени во приватен автобус за забава во Рокфорд, во американската сојузна држава Илиноис, соопшти локалната полиција. Напаѓачот сè уште не е уапсен,...

Жена пукаше во седиштето на „Јутуб“, најмалку четворица ранети

Полицијата во американскиот град Сан Бруно потврди дека имало пукотници во седиштето на „Јутуб“. Најмалку четири лица се ранети, додека жената која е осомничена за...

Шестмина рудари загинаа во бомбашки напад врз автобус во ЈАР

Шест рудари загинаа во Јужноафриканската Република, кога непознати напаѓачи фрлиле бомба врз автобусот кој ги превезувал, соопшти денеска полицијата на таа земја. - Шест работници...