Ознака: жртви

Средба со историјата како поука за иднината

Но, и покрај многубројните жртви и големиот удел што Македонија го има во борбата за слобода, демократија, самоопределување, меѓународни вредности и почитување на меѓународното...

Пукна брана во Кенија, најмалку 20 загинати

Најмалку 20 луѓе загинаа во кенискиот град Солај, кога по повеќенеделни поројни дождови синоќа пукна брана, јавија локалните медиуми. Властите соопштија дека е причините огромна...

Најмалку 11 жртви во песочна бура во Индија

Најмалку 11 лица загинаа, а 25 се повредени во песочна бура која го погоди северниот дел на Индија, вторпат во последните седум дена. Претставникот на...

Најмалку 116 загинати во песочни бури во Индија

Најмалку 116 лица загинаа, а над 140 се повредени во налетите на песочни бури, кои погодија неколку индиски сојузни држави. Силните ветрови, кои на места...

Пет жртви при пад на товарен авион на американската Национална гарда

Најмалку пет лица загинаа при уривање на товарен авион на американската Национална гарда во близина на аеродромот во Савана, во државата Џорџија, соопшти портпаролот...

Земјотрес на Тајван, нема информации за жртви и материјална штета

Земјотрес со магнитуда од 5,5 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе крајбрежјето на Тајван, а локалната сеизмолошка служба соопшти дека нема податоци за...

Најмалку 37 загинати во самоубиствени напади во Нигерија

Во два самоубиствени напади во џамија и на пазар во градот Муби, североисточна Нигерија загинаа најмалку 37 луѓе. - Пренесовме десетици убиени и повредени во...

Повеќе од десет лица настрадаа во невреме на Алпите

Најмалку десет лица настрадаа во пет одделни инциденти на швајцарските и француските Алпи. Меѓу настраданите се седум скијачи, двајца планинари и еден водич. Петмина скијачи...

Напаѓач со нож уби седум средношколци во Кина

Најмалку седум ученици го загубија животот, а 12 се повредени во напад на маж вооружен со нож во средно училиште во северна Кина. Напаѓачот е...

Најмалку 18 загинати во пожар во кинески караоке бар

Најмалку 18 лица загинаа, а петмина се повредени во пожар подметнат во караоке бар во јужниот дел на Кина, соопшти локалната полиција додавајќи...