Ознака: жртви

Најмалку 141 загинат во поплавите и одроните во Јапонија

Најмалку 141 лице загина во поплавите и одроните предизвикани од поројните дождови на западот на Јапонија, соопштија властите. Во повеќе од три децении, ова е...

Поплавите во Јапонија однесоа стотина жртви

Поројните дождови и поплави кои ги зафатија западните делови на Јапонија однесоа стотина животи, а десетици лица се водат како исчезнати. Јапонските власти велат дека...

Поплавите и свлечиштата однесоа животи во Јапонија

Најмалку 13 лица загинаа, а 45 се водат како исчезнати по невремето проследено со јак ветер и поројни дождови, што ги погоди западните делови...

Десет жртви и повеќемина исчезнати, откако брод се преврте во Тајланд

Нуркачи ги пребарале остатоците од бродот со кинески туристи што потона во невремето во близина на тајландското летувалиште Пукет, по што 10 лица загинаа,...

Потона траект во Индонезија – 24 жртви, а по 41 лице...

Најмалку 24 луѓе загинаа во близина на брегот на индонезискиот остров Сулавези при вчерашното потонување на траект. Спасувачките екипи пронашле 74 преживеани, а за уште...

Проѕирно сценарио на ЕУ: добриот и лошиот полицаец

Тоа е она сценарио (или е остварување вистинска ролја) во кое за да се изјасни главниот лик или да постапи онака како што е...

На денешните протести во Газа повредени повеќе од 400 Палестинци

Регионалното Министерство за здравство на Газа соопшти дека повеќе од 400 Палестинци се повредени во денешните протести долж пограничниот ѕид со Израел, пренесува Израел Њуз. Министерството...

Невремето во Франција зема уште две жртви

Силната бура, која зафати голем дел од Франција, продолжи и денеска, а во поплавите загинаа уште две лица. Откако вчера 37-годишен маж се удави во...

Најнов биланс: Најмалку 62 загинати во ерупцијата на вулканот во Гватемала

Земјотрес со јачина од 5,2 степени го погоди денеска крајбрежјето на Гватемала, еден ден по силната вулканска ерупција. Епицентарот бил во Пацификот, на длабочина од...

Македонија заостанува зад Европа во безбедноста на сообраќајот на патиштата

Македонија заостанува зад европските држави во однос на безбедноста на сообраќајот на патиштата. Анализите покажуваат дека во земјите од Европската унија во просек има 5,2...