Ознака: жртви

Бурата Алберто одзема животи во САД

Најмалку две лица загинаа при лизгање на земјиштето во американската сојузна држава Северна Каролина, со што бројот на жртви во несреќи предизвикани од невремето...

Во судири во Јемен најмалку 150 лица загинаа

Најмалку 150 лица загинаа во жестоките судири меѓу провладините сили и шиитските бунтовници во Јемен во изминатите денови, соопштија денеска официјални претставници.  Владините сили се...

Тешка сообраќајка на патот Миладиновци – Кадино, загинаа маж и жена

Две лица загинаа кога џип излетал од патот Миладиновци-Кадино и се превртел во одводен канал. Како што соопшти полицијата, во несреќата загинале маж и жена. Според...

Палестинците ги бројат жртвите, САД против осуда на насилството

Палестинското министерство за здравство соопшти дека израелските вооружени сили убиле најмалку 58 лица, а раниле 2.771 Палестинец. Шестмина од убиените демонстранти се малолетни лица....

Американската амбасада во Ерусалим отворена, и покрај силните протести и бројните...

САД денеска официјално ја отворија амбасадата во Израел која е преместена од Тел Авив во Ерусалим. - Денеска ја отвораме амбасадата на САД во Ерусалим. Денешниот...

Најмалку шестмина загинати во нападот на владините објекти во Авганистан

Авганистанските безбедносни сили се спротивставиле на група напаѓачи кои нападнале владини објекти. При нападот, загинаа најмалку шест лица, а околу 30 се повредени. - На...

Напаѓачот на ИД од Париз имал француско државјанство

Мажот кој синоќа во центарот на Париз изврши напад со нож и при тоа уби едно лице, а повреди повеќемина, е роден во Чеченија...

Бомбаши-самоубијци извршија напади на три цркви во Индонезија

Бомбаши-самоубијци извршија напади врз три цркви во Индонезија, при што загинаа најмалку девет лица, а над 40 се повредени. Нападот се случи во градот...

Силните дождови однесоа петнаесет животи во Пакистан

При силните дождови, кои го погодија северозападниот дел на Пакистан, загинаа најмалку 15 лица, меѓу кои и деца, а повредени се десетина луѓе. Високиот претставник...

Исламска држава повторно сееше страв во Париз – најмалку еден загинат,...

Едно лице загина синоќа при напад со нож во центарот на Париз. Напаѓачот е убиен од страна на француската полиција. Терористичката организација Исламска држава...