Ознака: жртви

Над 330 загинати во временските непогоди во Јапонија

Јули е најсмртоносен месец во последните неколку години во Јапонија, при што над 330 луѓе загинаа во временските непогоди што ја зафатија земјата. Во обилните...

Баба и две правнучиња настрадаа во шумскиот пожар во Калифорнија

Една баба и нејзините две правнучиња се најновите жртви во големиот шумски пожар што ја зафати северна Калифорнија. Најтешко погоден е градот Рединг, каде загинаа...

ИОМ: 1.500 мигранти се удавиле годинава во обид да стигнат до...

Меѓународната организација за миграции (ИОМ) проценува дека најмалку 1.500 мигранти се удавиле во обид да го минат Средоземно море во текот на годинава. Најопасна е...

Шумските пожари пустошат низ Калифорнија

Еден пожарникар загина денеска при гаснење на големите шумски пожари во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија. Како што соопшти Одделот за противпожарна заштита...

Нов Зеланд воведува платен одмор за жртвите на семејно насилство

Новозеландскиот Парламент денеска усвои Закон со кој се предвидува посебен платен десетдневен одмор за жртвите на семејно насилство. Целта на оваа мерка е да им...

Грција во пламен, Мати целосно уништен

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Грчките медиуми известуваат за шокантната слика што ја затекнале спасувачките екипи во грчкото одморалиште Мати. Тие пренесуваат за морничавата вест...

Најмалку 28 загинати при уривање на брана во Лаос

Спасувачите пронајдоа 28 беживотни тела откако синоќа се урна брана во провинцијата Атапу, југоисточен Лаос. Стотици луѓе се водат како исчезнати. Водата поплави шест села, а...

Тридневна национална жалост во Грција за жртвите од пожарите

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска прогласи тридневна национална жалост за 50-те жртви од пожарите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во телевизиското...

Грчката противпожарна служба соопшти за 49 загинати и 156 повредени

Бројката на потврдени жртви од пожарите во Грција е 49 лица, според портпаролката на грчката противпожарна служба, додека, пак, 156 лица се повредени, од...

Седуммина загинати при напад во џамија во Нигерија

Седум лица загинаа, а седум други се ранети денеска кога бомбаш самоубец активирал експлозивна направа во џамија во градот Кондуга во северозападниот дел на...