-0.4 C
Skopje
19.11.2018 - 17:13

Ознака: жртви

Расте бројот на жртви во невремето во Италија

Две лица загинаа во невремето во Италија кога врз автомобилот во кој се наоѓале паднало дрво. Досега во невремето што ја зафати Италија последните неколку...

Напаѓачот од Питсбург, Брејвик и Руф обединети во искривените сфаќања

Немаше логично објаснување за масакрот во синагогата во Питсбург во кој настрадаа 11 луѓе, но откако медиумите го идентификуваа напаѓачот Роберт Бауерс и стекнаа...

Селфи пред падот во смрт: Се дознава судбината на патниците од...

Еден од патниците во индонезискиот авион испратил селфи до неговата сопруга, непосредно пред полетувањето на летот што вчера се урна во морето, пренесува „Дејли...

Реакциите на пилотите пред уривањето на индонезискиот авион ги мачат истражителите

Пилотот на индонезискиот авион побарал дозвола за враќање на аеродромот во Џакарта, и се обидел да го сврти леталото во правец на главниот град,...

Збунувачкото уривање на индонезискиот авион покрена бројни прашања

Уривањето на индонезискиот авион што пренесуваше 189 лица веројатно ќе ги збуни истражителите, бидејќи вообичаените карактеристики што би можеле да упатуваат на несреќа не...

Херојскиот чин на пилотот спасил стотици животи во несреќата во Лестер

Британскиот пилот Ерик Свафер (53) ќе остане запаметен како херој, бидејќи успеал да го насочи дефектниот хеликоптер настрана од толпите луѓе околу стадионот „Кинг...

Идентификувани жртвите од нападот во Питсбург

Единаесетте жртви од нападот во синагогата во Питсбург, Пенсилванија, се идентификувани. Претставници на власта соопштија дека убиените се на возраст меѓу 54 и 97 години....

Земји на ЕУ со најмногу жртви во сообраќајки

Од членките на ЕУ, Франција со над 28.000 жртви има највисок број смртни случаи предизвикани од сообраќајни незгоди. Германија е веднаш зад неа со...

Најмалку 55 загинати во судири во Нигерија

Најмалку 55 лица загинаа во судири меѓу христијани и муслимани во северниот дел на Нигерија, соопшти денеска Кабинетот на нигерискиот претседател Мухамаду Бухари. – Честите...

Митови за сексуалното насилство

Жена нападната во темна уличка е честа филмска сцена. Се тврди дека повеќето силувања се извршени од непознати лица. Други митови велат дека „вистинската“...