13 C
Skopje
22.9.2018 - 3:43

Ознака: жртви

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на...

Бројот на загинати при налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД, се искачи на 37, додека 15.000 луѓе сè уште не можат...

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Бурата Флоренс, иако ослабена, и понатаму предизвикува огромна штета во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина, додека се движи крај американскиот источен брег...

Најмалку единаесет загинати при оружен напад во Нигерија

Во оружен напад во северозападниот дел на Нигерија загинаа најмалку 11 лица, а 20 се повредени. Полицијата соопшти дека непознати лица пукале во група луѓе...

(Видео): Преминувањето на тајфунот Мангхут над Филипините однесе животи

Најмалку 12 лица загинаа во поплавите и свлечиштата на Филипините, предизвикани од тајфунот Мангхут, соопштија денеска филипинските власти, изразувајќи стравување дека конечниот биланс на...

Полицијата трага по „маријачите“ по смртоносниот оружен напад во Мексико Сити

Вооружени напаѓачи во центарот на Мексико Сити убиле три лица и повредиле седуммина. Нападот се случил на плоштад каде имало голем број туристи. Тројцата напаѓачи,...

Талибанци соборија хеликоптер на авганистанската армија

Талибански бунтовници доцна синоќа соборија воен хеликоптер во западната авганистанска провинција Фарах, во реонот што е под контрола на Талибанците. Загинати се двајца пилоти и...

Флоренс донесе поплави, остави пустош

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде најмалку пет жртви во Северна Каролина. Националниот центар за урагани во Мајами синоќа соопшти дека силата...

Ураганот Флоренс ги зема првите жртви, настрадаа мајка и бебе

Американските власти предупредуваат дека поради ударот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД би можело да има многу мртви. Според најновите податоци, ураганот...

Уште четири жртви на Западнонилска треска во Романија

Вкупно четири лица починале од Западнонилска треска изминатава недела во Романија, соопштија денеска локалните здравстевени власти. Со последните случаи, вкупниот број на жртви на оваа...

Повеќемина мртви откако автомобил удрил во група луѓе во Кина

Девет лица загинаа, а 43 се повредени откако маж со автомобил влезе на плоштад преполн со луѓе во Кина, јави Би-Би-Си. Според други медиуми,...