9.8 C
Skopje
17.10.2021 - 5:08

Ознака: Жозеп Борел

Борел: Инцидентите во северно Косово мора веднаш да престанат

Насилните инциденти на северот на Косово мора веднаш да престанат, изјави шефот на европската дипломатија Жозеп Борел како одговор на инцидентите на северот на...

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на двете страни дека сите...

Борел: Русија сака да нè подели, не им е грижа за...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки, и оценува дека на...

Борел: Членките на ЕУ мора да бидат подготвени за идни кризи

Владите на ЕУ мора да постигнат напредок со европските сили за брза реакција за да бидат подобро подготвени за идни кризи, како онаа во...

ЕУ нема да дозволи Русија и Кина да ја контролираат ситуацијата...

Брисел нема да дозволи Москва и Пекинг да ја контролираат ситуацијата во Авганистан, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп...

Борел: Талибанците ја добија војната, ќе мора да разговaраме со нив

Откако талибанците ќе ја преземат власта, ЕУ ќе соработува со новата авганистанска влада само доколку истата ги почитува основните права, вклучително и правата на...

Борел: ЕУ мора да го одржи Западен Балкан на европскиот пат

Високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи, Жозеп Борел, денеска изјави дека ЕУ мора да го задржи целиот регион на Западен Балкан на...

Борел: Излегуваме од тунелот, но пандемијата сѐ уште беснее

Излезот од тунелот на пандемијата со ковид-19 е на повидок, но ние мора да останеме будни заради новите варијанти што се појавуваат, изјави денеска...

Борел: Што да правиме со Русија?

Шефот на дипломатијата на Европската Унија, Жозеп Борел, смета дека Русија тешко дека ќе го смени својот модел на однесување во блиска иднина. - На...

ЕУ ја поздрави поддршката на Македонија на мерките против Белорусија

Европската унија ја поздрави поддршката на Македонија, Црна Гора, Србија и Албанија за одлуката за заострување на казнените мерки против Белорусија. На 4 јуни Советот...