0.8 C
Skopje
27.1.2022 - 10:27

Ознака: жители

Ерменците од Нагорно-Карабах ги палат и ги напуштаат своите домови

Ерменците што живеат во градот Карвачар во Нагорно-Карабах почнаа да ги палат своите куќи по објавувањето дека некои територии во таа област му се...

Локалните жители сакаат да „патуваат“

Музеите повторно се отвораат за нова публика Како што се приближува посвежото време, голем број луѓе нема да бидат во можност да „избегаат“ на отворено...

Расказ за жителите на водите

Дариа постојано сонуваше да биде принцеза или кралица. Па на кого било или на што било. Важно и најважно да е главна - најглавна. Еден...

Жители на Ѓорче Петров вознемирени од редовна вежба во касарната

Жители на Ѓорче Петров попладнево се пожалија дека се вознемирени од рафално пукање во населбата. Според некои граѓани, истрелите се слушале многу силно поради што...

Карантин за 11-милионскиот Вухан

На само еден ден до Кинеската нова година, во седмиот град по големина во Кина е запрен сообраќајот со автобуси, а не се сообраќаат...

Жителите на Усје денеска седум часа без струја

Седум часа без електрична енергија денеска ќе останат некои од жителите на селото Усје и тоа од улиците 1, 4 и 6, лоцирани на...

Македонското здравство најнеподготвено за брза реакција

Од земјите од регионот, Македонија е најлошо рангирана, дури на 90-та позиција, што практично значи дека Македонија е најмалку подготвена и способна да одговори...

Лични карти на жителите на зоолошките градини

Во книгата пред сѐ сакам да ги поттикнам децата на хуман однос кон животните, особено кон оние во зоолошките градини. Повеќето од нив немаат...

Сведоштва за пожарите на Евија: Живееме во кошмар, останавме да ги...

Жителите на окрузите Макимали и Платана на грчкиот остров Евија преживеале уште една стресна ноќ поради повторно активирање на пожарите, пренесува „Та Неа“. Еден од...

Мадрид: Протести против зголеменото доселување во големите градови

Илјадници Шпанци се собраа денеска на улиците на Мадрид со барање до Владата да преземе чекори за запирање на депопулацијата на руралните области. Маршот е...