Ознака: жири

Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Берлинале

Британскиот актер Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин следниот месец, соопштија денеска организаторите. Ајронс ќе претседава со жирито на...

Манчевски во жири со Ипер и со Ферара на фестивал во...

Најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски изминатава недела беше во жирито на Интернационалниот филмски фестивал во Хаинан, Кина, заедно со француската филмска ѕвезда Изабел Ипер...

Витали Мански – претседател на жирито на „Киненова“

Витали Мански, режисерот што им се спротивстави на најмоќните светски лидери, оваа година е претседател на жирито на „Киненова“. Кога станува збор за современата...

Тешко е да се одвои фотографијата од филмот како целина

Весна Дамчевска специјално за „Нова Македонија“ од Битола „Браќа Манаки“ е еден од двата фестивала посветени на кинематограферската работа во филмот, покрај оној во Полска, каде...

Благоја Куновски-Доре на чело на жирито во Москва

Филмскиот критичар и уметнички директор на фестивалот „Браќа Манаки“, Благоја Куновски-Доре, од 18 до 26 април, кога ќе се одржува 41-то издание на Интернационалниот...

„Скрин медиа“ високо го рангира филмот на Митевска

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на „Скрин медиа“ во Берлин, при што доби одлични...

Милчо Манчевски во жири на Филмскиот фестивал во Иран

Најтрофејниот македонски филмски режисер Милчо Манчевски е во жирито на меѓународниот филмски фестивал „Фаџр“, што е во тек во главниот град на Иран, Техеран....