Ознака: жирафа

Ретки жирафи убиени од струен удар поради ниски далноводи во Кенија

Најмалку три жирафи угинале погодени од струен удар од ниско поставени далноводи во природниот парк „Сојсамбу“ во Накуру, Кенија, пренесува „Би-би-си“. Кениската служба за заштита...

Џуџести жирафи пронајдени во дивините на Африка

Тим на научници соопштиле дека за првпат откриваат џуџести жирафи во Африка, кои имаат двојно помал раст од вообичаените, пренесува „Би-би-си“. Два машки примерока наречени...

Последната бела жирафа доби уред за следење

Единствената позната бела жирафа во светот доби ГПС-уред за следење и заштита од ловци во североисточна Кенија. Групата за зачувување на природата „Исахабини Хирола“...

За една жирафа и за желката од селото Журче

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Наградуван јужноафрикански филмски снимател усмртен од жирафа

Јужноафрикански филмски снимател бил усмртен од жирафа која ја снимал во резерват во близина на Јоханесбург, објави сопственикот на паркот. Жирафата го усмртила Карлос Карваљо(47),...