Ознака: животни

Протестен марш за хуманост и против насилство врз животните

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената...

Луѓето одговорни за уништување на 60 отсто од животните во светот

Луѓето уништиле дури 60 отсто од цицачите, птиците, рибите и рептилите од 1970 година досега, поради што најпознатите светски научници предупредуваат дека уништувањето на...

Човештвото истребило 60 отсто од дивите животински видови во последните 44...

Биодиверзитетот на Земјата во последните неколку децении минува низ постојано, речиси катаклизмично уништување. Од 1970 до 2014 година тоа резултирало со намалување на популацијата...

Со екстра-оброк не се покажува љубов

Пет мита во врска со негата на домашните миленици Меѓу сопствениците на домашни миленици често кружат разни неточни информации за здравјето и грижата на животните....

Истрага и казни за насилството врз животните во Зелениково и Велес

Во Зелениково возрасен човек со ножици сече уши на куче во двор, а во Велес малолетник неколку пати удира мало кутре кое едвај тежи...

Благослов за животните во Бразил

Бројни љубители на животните ги однесоа нивните домашни миленици во црквата „Свети Франсиск Асишки“ во Сао Пауло, Бразил, за да примат благослов, на денот...

Светски ден на животните – секој ден исчезнуваат по 100 видови

На Светскиот ден на животните, здруженијата што се грижат за нивниот опстанок предупредуваат за загрозеност на голем број животински видови и нивната лоша состојба...

Французин го претвори домот во царство на рептилите

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Французинот Филип Жиле (67) го дели домот во Куерон со 400 рептили, вклучувајќи алигатори, гуштери, змии и други животни...

Прилепчанец осомничен за малтретирање животни

Прилепската полиција го привела М.М.(56) од Прилеп заради сомневање дека малтретира животно. Како што информираат од МВР со лицето е извршен разговор, и по...

И животните во Зоолошката летово се разладуваат со овошен сладолед

На овие високи летни температури не бараат разладување само луѓето туку и животните од скопската Зоолошка градина. Поради жештините летово повеќето животни имаат намален...