-1 C
Skopje
23.2.2019 - 18:49

Ознака: животни

Со екстра-оброк не се покажува љубов

Пет мита во врска со негата на домашните миленици Меѓу сопствениците на домашни миленици често кружат разни неточни информации за здравјето и грижата на животните....

Истрага и казни за насилството врз животните во Зелениково и Велес

Во Зелениково возрасен човек со ножици сече уши на куче во двор, а во Велес малолетник неколку пати удира мало кутре кое едвај тежи...

Благослов за животните во Бразил

Бројни љубители на животните ги однесоа нивните домашни миленици во црквата „Свети Франсиск Асишки“ во Сао Пауло, Бразил, за да примат благослов, на денот...

Светски ден на животните – секој ден исчезнуваат по 100 видови

На Светскиот ден на животните, здруженијата што се грижат за нивниот опстанок предупредуваат за загрозеност на голем број животински видови и нивната лоша состојба...

Французин го претвори домот во царство на рептилите

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Французинот Филип Жиле (67) го дели домот во Куерон со 400 рептили, вклучувајќи алигатори, гуштери, змии и други животни...

Прилепчанец осомничен за малтретирање животни

Прилепската полиција го привела М.М.(56) од Прилеп заради сомневање дека малтретира животно. Како што информираат од МВР со лицето е извршен разговор, и по...

И животните во Зоолошката летово се разладуваат со овошен сладолед

На овие високи летни температури не бараат разладување само луѓето туку и животните од скопската Зоолошка градина. Поради жештините летово повеќето животни имаат намален...

Уличното шоу на луѓето-хиени во Нигерија

Практиките на дресерите на хиени, познати и како луѓето-хиени во Нигерија, се обвиени со одредена мистерија, со што локалните медиуми честопати ги претставуваат овие...

„За животните и луѓето“ – поглед на нашиот заеднички свет

Етнографскиот музеј од Загреб со комплексната изложба отворена и во Скопје, првпат научно и стручно ги тематизира интеракциите на животните со човекот во културолошка...

Тигрите-миленичиња во САД се побројни од тигрите во дивината

Популацијата на тигри кои живеат во дворовите на американските домови е поголема од онаа во дивината, според одредени проценки, пренесува британски „Гардијан“. Седум илјади големи...