Ознака: животни

Во Австралија масовно умираат животни

Австралија веќе една недела е зафатена од бран екстремни жештини, со дневни температури кои достигнуваат до речиси 50 степени Целзиусови. Температурите уриваат вековни рекорди –...

Култни филмови за нераскинливата врска меѓу човекот и животните

Низ историјата, но и ден-денес, постојано има примери во кои се гледа нераскинливата врска меѓу човекот и животните. Многу од тие ситуации инспирирале филмски...

Во Барселона протест за заштита на животните

Активисти за правата на животните денеска во Барселона протестираа против користење крзно и кожа од животни. Неколку десетици активисти, соблечени голи и покриени со лажна...

И животните во Зоолошката се на зимска исхрана

Иако температурите се ниски и карактеристични за зимски период, многумина од граѓаните не се колебаат да ја посетат скопската зоолошка градина. Таа го привлекува...

Фотографот на „Нова Македонија“ ја покажа убавината на дивите животни

Серијал со фотографии на животни направени во скопската Зоолошка градина на фотографот на „Нова Македонија“ Горан Анастасовски, е објавен на интернет-порталот „Мајс тајмс оф...

Протестен марш за хуманост и против насилство врз животните

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената...

Луѓето одговорни за уништување на 60 отсто од животните во светот

Луѓето уништиле дури 60 отсто од цицачите, птиците, рибите и рептилите од 1970 година досега, поради што најпознатите светски научници предупредуваат дека уништувањето на...

Човештвото истребило 60 отсто од дивите животински видови во последните 44...

Биодиверзитетот на Земјата во последните неколку децении минува низ постојано, речиси катаклизмично уништување. Од 1970 до 2014 година тоа резултирало со намалување на популацијата...

Со екстра-оброк не се покажува љубов

Пет мита во врска со негата на домашните миленици Меѓу сопствениците на домашни миленици често кружат разни неточни информации за здравјето и грижата на животните....

Истрага и казни за насилството врз животните во Зелениково и Велес

Во Зелениково возрасен човек со ножици сече уши на куче во двор, а во Велес малолетник неколку пати удира мало кутре кое едвај тежи...