Ознака: животни

Научниците предупредуваат: Итно е потребен нов црвен попис!

При евидентирање на загрозените животни се користат пет категории, кои се движат од оние што се во најмала опасност до критично загрозените видови По последната...

Надреалистични илустрации инспирирани од природата

Џозеф Катимбанг, познат под името Пантастикардс, е концептуален уметник од Калифорнија. Тој создава минималистични илустрации инспирирани од природата, кои ги преточува во надреалистична уметност....

Новото младенче во скопската зоолошка поздравено од неочекуван гостин

Јагнењето на една од овците во скопската зоолошка градина беше проследено со невообичаена случка, при која една лама прва му пријде на новороденото јагне....

Во Австралија масовно умираат животни

Австралија веќе една недела е зафатена од бран екстремни жештини, со дневни температури кои достигнуваат до речиси 50 степени Целзиусови. Температурите уриваат вековни рекорди –...

Култни филмови за нераскинливата врска меѓу човекот и животните

Низ историјата, но и ден-денес, постојано има примери во кои се гледа нераскинливата врска меѓу човекот и животните. Многу од тие ситуации инспирирале филмски...

Во Барселона протест за заштита на животните

Активисти за правата на животните денеска во Барселона протестираа против користење крзно и кожа од животни. Неколку десетици активисти, соблечени голи и покриени со лажна...

И животните во Зоолошката се на зимска исхрана

Иако температурите се ниски и карактеристични за зимски период, многумина од граѓаните не се колебаат да ја посетат скопската зоолошка градина. Таа го привлекува...

Фотографот на „Нова Македонија“ ја покажа убавината на дивите животни

Серијал со фотографии на животни направени во скопската Зоолошка градина на фотографот на „Нова Македонија“ Горан Анастасовски, е објавен на интернет-порталот „Мајс тајмс оф...

Протестен марш за хуманост и против насилство врз животните

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената...

Луѓето одговорни за уништување на 60 отсто од животните во светот

Луѓето уништиле дури 60 отсто од цицачите, птиците, рибите и рептилите од 1970 година досега, поради што најпознатите светски научници предупредуваат дека уништувањето на...