Ознака: животна средина

Нуредини: Не очекуваме домаќинствата да користат друг извор на затоплување поради...

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини не очекува дека со растот на цените на струјата повеќето домаќинства ќе се одлучат на...

Сите на велосипед за подобро здравје, но и за почиста животна...

Граѓаните, во врска со мерките за субвенционирање од страна на локалната самоуправа, за одредени форми со кои се подига квалитетот на живеењето, велат дека...

Да го направиме првиот чекор за почиста и поздрава животна...

Екокатче со Вики и со Влатче На исчистениот дел од дворот веќе се правеше малечка обработлива површина. Тоа ќе биде училишна ботаничка градина… Ќе има...

Бугарија е подготвена да го сподели со Македонија искуството во областа...

Скопје и Софија потпишаа програма за заеднички активности за 2022-2023 година Бугарија е подготвена да го сподели со македонската страна искуството во транспонирањето и спроведувањето...

СЗО: Само од заштитна опрема направен ковид отпад колку стотици сини...

Ракавици, шприцеви, искористените комплети за тестирање и шишињата со вакцини во пандемијата поради ковид-19 создадоа десетици илјади тони медицински отпад што го загрозува здравјето...

Пендаровски: Државата е должна да обезбеди услови за здрава животна средина

Консултативна средба за изработка на Рамката за развој МКД2030, во однос на животната средина Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа консултативна средба со претставници на граѓански...

Вучиќ: Ако ја загубиме битката за животната средина, ништо нема да...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска присуствуваше на конференцијата за метан во рамки на климатските преговори COP26 во Глазгов. - Доколку човештвото ја загуби битката...

Законодавните домови да се заложат за мерки за безбедна и здрава...

Од Атина упатен повик Европската конференција на претседатели на парламенти која се одржува во Атина на 21 и 22 октомври, во организација на грчкиот парламент...

Нуредини: Франција е подготвена да биде наш стратешки партнер во заштитата...

Визијата на државата за заштита на животната средина во постигнувањето на зелената ЕУ агенда, напредокот во усогласувањето на националното законодавство во областа животна средина...

Петровска: Останувам во јатото на искрени борци за здрава животна средина

Ана Петровска, која денеска на владина седница беше разрешена од директорската позиција во Државниот инспекторат за животна средина, вели дека останува да се бори за...