Ознака: жештини

Пеколните жештини најпеколни за работниците на отворено

Иако температурите овој месец надминуваат 40 степени Целзиусови, сепак, честопати можат да се забележат работници на отворено и тоа во најтоплиот дел од денот....

Какви опасности кријат жештините

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА АФРИКАНСКИОТ ТОПЛОТЕН БРАН Најавениот топлотен бран што од утре треба да ја зафати земјава и да трае до средината на следната недела,...

САД погодени од високи температури и огромни жештини

Опасен топлотен бран ги зафати централниот западен дел и источниот брег на САД, при што загрозени се повеќе од 200 милиони луѓе. Забележани се исклучително...

Поради најавените жештини, Министерството за здравство со препораки до граѓаните

Од Министерството за здравство, повикувајќи се на информации од Управата за хидрометеоролошки работи, предупредуваат дека во текот на следните два дена целата држава ќе...

Рекордни температури и шумски пожари во Австралија

Околу 1.000 пожарникари се борат со десетици шумски пожари кои се надвор од контрола во јужниот дел на Австралија во екот на најжешкото лето...