Ознака: жени

Жените во Авганистан ќе можат да студираат, но под еден услов

Талибанците потврдија дека на жените во Авганистан ќе им биде дозволено да студираат на универзитети, притоа почитувајќи едно правило. Министерот за високо образование во новата...

Талибанците со солзавец го растурија протестот на жените во Кабул

Талибанците го растурија протестот на неколку десетици жени во Кабул, кои се борат за своите права. Според сведоците, Талибанците употребиле солзавец и бибер спреј за...

Македонија патот кон ЕП го почнува со меч со Германија

КОШАРКА Светската кошаркарска федерација (ФИБА) го објави и официјалниот распоред на натпреварите во квалификациите за Европското првенство (ЕП) за жени, кое треба да се одржи...

Жените ќе ги уживаат сите права предвидени со шеријатот, тврдат талибаниците

Портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид денеска на првата официјална прес-конференција по освојувањето на целата територија на Авганистан и влегувањето во Кабул, изјави дека тие...

ИХФ ги додели вајлд-картите за СП во Шпанија

Македонија како најдобро рангирана селекција од Европа што не обезбеди место на СП се стекна со статус на прва резерва РАКОМЕТ - ЖЕНИ Светската ракометна федерација...

Зошто мажите носат широки маици и шорцеви, а жените не смеат?

Казната за женската селекција на Норвешка на неодамнешното Европско првенство во ракомет на песок го наметна прашањето зошто мажите носат широки маици и шорцеви...

Во Индонезија има шума само за жени

Шума скриена во залив на островот Папуа во Индонезија со векови е свето место за локалното население, кое оди таму да собира школки и...

Започна кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жени во политиката“

Во Музејот на современа уметност во Скопје официјално беше означен почетокот на кампањата за подигнување на јавната свест за елиминација на насилство врз жени...

Шахпаска: Потполна родова еднаквост, зајакнување на положбата и статусот на жената...

Со новиот Закон за родова еднаквост се обезбедува остварување на потполна родова еднаквост, зајакнување на положбата и статусот на жената во општеството, еднаков пристап...

Промовирана Национална платформа за женско претприемништво за економско јакнење на жените

За креирање на вистински политики кои ќе придонесат за унапредување на женското претприемништво во земјата потребно е да се обединат сите главни чинители, што...