19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 3:05

Ознака: жени

„Обој го светот во портокалово“ – 16 дена активизам под мотото...

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените, со портокаловото осветлување на скопската тврдина Кале, Владата на Република Северна Македонија...

Ѓоргиевска: Секоја мајка има право на здравствена заштита

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска денеска се обрати на настан посветен на првиот извештај за ревизија на перинаталната смртност во Северна Македонија...

Усвоен предлог-закон за спречување и заштита од насилство врз жените

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, министрите денеска го усвоија предлог-законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното...

Трамп ќе помилува активистка за женски права од 19 век

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека постхумно ќе ја помилува Сузан Б. Ентони, активистка што се борела за правото на глас на жените во...

Барање за повеќе жени во извршната власт

Националниот совет за родова рамноправност, како мрежа на повеќе од сто женски локални организации во државата, вчера побара од мандатарот на Владата, Зоран Заев,...

Европска награда за жени во филмот

Наградата „аудентиа“ првпат е доделена во 2016 година, на „Истанбул филм-фестивал“, а честа да ја освои ѝ припадна на режисерката Анка Дамиан, за филмот „Магичната...

Хелсиншки комитет: Жените се попогодени од кризата со коронавирусот

Во периодот од 10 март до 30 јуни, Хелсиншкиот комитет регистрирал 197 случаи на повреди на правата од работен однос, кои се однесуваат на...

Силјановска-Давкова: 40 отсто од министерските места ќе им припаднат на жени

Носителката во првата изборна единица на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“, Гордана Силјановска-Давкова од пред музејот на Македонската борба истакна дека...

СП 2023 за жени во Австралија и во Нов Зеланд

ФУДБАЛ Австралија и Нов Зеланд ќе бидат домаќини на Светското фудбалско првенство за жени во 2023 година, објави ФИФА. Заедничката кандидатура победи во трката со...

Сопруги и сестри водат црни бизниси

Расте бројот на жени на високи функции во мафијата. Тие им се очите на уапсените наркошефови, сопруги што ја вршат работата. Одлични се во...