20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 6:55

Ознака: жени

Вкупно 904 жени ќе се борат за мандат во турскиот Парламент

Вкупно 904 жени од седум политички партии ќе се борат за мандат во турскиот Парламент на претстојните избори на 24 јуни, што е рекорд...

Само мал дел наследен имот во Полошко им припаѓа на жените

Истражување на тетовска невладина организација покажува дека само 13 отсто од испитаните триста жени во полошкиот регион имаат наследено имот, додека другите се откажале...

Само мал дел од наследниот имот во полошко им припаѓа на...

Според истражувањето на тетовска невладина организација само 13 отсто од испитаните триста жени во полошкиот регион имаат наследено имот, додека останатите се откажале поради...

Женски протест на црвениот тепих во Кан

На црвениот тепих на Канскиот фестивал денеска ќе прошетаат 82 жени за да го свртат вниманието на ограничениот број режисерки што се наоѓаа во...

За жените нема место на конвертибилните марки

Сараевскиот отворен центар (СОЦ) испратил допис до Централната банка на Босна и Херцеговина во кој се предлага на банкнотите на оваа држава да се...

Десетици илјади учесници на феминистички протест во Мадрид

Десетици илјади луѓе учествуваа на феминистичкиот протест, одржан синоќа во шпанската престолнина Мадрид. Демонстрантите протестираа против насилството врз жените. Протестот беше организиран по пресудата против петмина...

Работничките права на жените во фокусот на „Прво па женско“

„Шест часа работа, 6 часа култура, 6 часа активизам, 6 часа одмор“ е застапувачкиот предзнак на шестото издание на фестивалот за феминистичка култура и...

Жените со факултет раѓаат сѐ повеќе деца

Во Србија во последната деценија жените со факултетска диплома се одлучуваат да раѓаат повеќе деца, многу повеќе од жените со средно образование. Во периодот од...

Годинава 18 жени се убиени од (вон)брачните партнери

Секоја трета жена што е убиена во Србија во текот на 2017 година претходно во полиција има пријавено дека била изложена на семејно насилство Во...

Родовиот јаз ги голта платите на жените

Мажите земаат поголеми плати од жените според возраста, стажот и големината на претпријатието, со исклучок на лицата со работен стаж помеѓу 30 и 34...