14.9 C
Skopje
19.9.2019 - 2:42

Ознака: жени

ЖРК Куманово го заврши учеството во ЕХФ Купот

Синоќа во спортската сала во Куманово ракометарките на Куманово во реванш-натпреварот од првото коло од европскиот ЕХФ Куп, натпревар што истотака го одиграа на...

Жени што ја променија историјата на уметноста

Меценството го поврзува естетскиот вкус со моќта. Со купување слики и скулптури, колекционерите го диктираат вкусот, поддржуваат уметнички кариери и преку портретирањето, создаваат трајни...

Јапонската книжевност ја создале жени

По препорака од Надежда Чачинович и нејзиниот „Водич низ светската книжевност за интелигентна жена. Корисен и за интелигентни мажи“, напишан со намера да го...

Проект кој овозможува обука на млади жени пчеларки

Кон крајот на август се одржа последната практична работилница за органско пчеларство од предвидените 10 во проектот „Инкубатор за органско пчеларство- Витач“ кој се...

,,Жени” – документарна театарска претстава во којашто учествуваат жени болни од...

Денеска ќе се одигра премиерата на најновата документарна театарска претстава „Жени“, којашто е правена по текстови на жени болни од рак и во којашто...

Белгија кандидат за домаќин на СП 2023 во фудбал за жени

Белгија стана 10-та земја што покажа интерес да биде домаќин на проширеното Светско првенство (СП) во фудбал за жени во 2023 година, објави Светската...

СП за жени во фудбал од 24 на 32 екипи

Светската фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука на Светското првенство (СП) за жени 2023 година да настапат 32 селекции, наместо како досега 24. Оваа одлука...

Металург ќе игра со полскиот вицешампион Заглебје

Во другите дуели од европските купови за жени, Куманово ќе се сретне со Славија, а Пелистер со Заечар. Во машка конкуренција, пак, Пелистер и...

Фудбалот влегува во нова ера

На СП за жени е забележана рекордна бројка на ТВ-гледачи, зголемени се наградите, има сѐ повеќе спонзори, Бразилката Марта постигна најмногу голови на мундијалите,...

И фудбалот тргна кон израмнување на платите за мажите и за...

Во САД, женската фудбалска репрезентација почна правна постапка за еднаквост во платите, во Нов Зеланд и во Норвешка машките и женските играчи почнаа да...