Ознака: жени

„Невозможно“ – нова серија што следи банда необични жени

Новата серија на Ејч-би-о, „Невозможно“ (The Nevers), ќе има премиера на 12 април, на Ејч-би-о гоу, додека првата епизода на каналот Ејч-би-о ќе се...

Турција испрати погрешен сигнал, смета Германија

Одлуката на Турција да се повлече од Истанбулската конвенција, наменета за заштита на жените од семејно насилство, испрати погрешен сигнал до Европа и турските...

Поголем дел од жените и понатаму надвор од работните процеси

Укажувањата на експертите се дека со поголема вклученост на женската популација во редовните работни процеси ќе се подобрат и перформансите на севкупната економија Семејните обврски,...

Евростат: Жените во ЕУ имаат просечно 14,1 процент пониски плати од...

Во 2019 година жените во ЕУ имаа просечно 14,1 процент пониска бруто-плата по час од мажите, покажуваат податоците на Европскиот завод за статистика. - Постои...

Кулебанова: Поддршката за жените претприемачи недоволна

Сојузот на стопански комори на Македонија, Здружението на бизнис-жени и Федерацијата на фармери покренуваат иницијатива за формирање посебен фонд за финансиска поддршка на женското...

Жените ќе можат да заминат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд и социјална политика информира...

Во трката за титулата следуваат нови возбудливи дуели

За медали ќе играат актуелниот првак Франција, најтрофејната селекција од европските првенства Норвешка, домаќинот на ЕП 2020, Данска, и најголемото изненадување на ова континентално...

„Обој го светот во портокалово“ – 16 дена активизам под мотото...

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените, со портокаловото осветлување на скопската тврдина Кале, Владата на Република Северна Македонија...

Ѓоргиевска: Секоја мајка има право на здравствена заштита

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска денеска се обрати на настан посветен на првиот извештај за ревизија на перинаталната смртност во Северна Македонија...

Усвоен предлог-закон за спречување и заштита од насилство врз жените

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, министрите денеска го усвоија предлог-законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното...