Ознака: Женева

Експлозија и пожар блиску до аеродромот во Женева

Во објект во непосредна близина на женевскиот аеродром денеска избувна голем пожар, откако претходно дошло со силна експлозија, поради што во прекин е авиосообраќајот,...

САД и Русија почнуваат нов дијалог во Женева

Швајцарија Очите на светската јавност се вперени кон почнувањето на дијалогот меѓу Вашингтон и Москва во Швајцарија за подобрување на релациите меѓу двете земји, како...

Русија не е оптимист и е разочарана од сигналите на САД...

Руските власти соопштија дека се разочарани од сигналите од Вашингтон и Брисел во пресрет на разговорите во Женева, Швајцарија. Рускиот заменик-министер за надворешни работи...

Дијаманти на благородништвото изнесени во Октомвриската револуција бараат сопственици со длабок...

Дел од накитот и дијамантите на руското благородништво, кои биле изнесени од земјата за време на револуцијата од 1917 година, ќе бидат објавени на...

Бајден и Путин ниту пријатели ниту непријатели

Анализа на западните медиуми за средбата во Женева По одржаниот состанок во четири очи меѓу Џо Бајден и Владимир Путин во Женева, светските медиуми пренесуваат...

Трамп: Ѝ дадовме многу простор на Русија а не добивме ништо

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп не го поддржа американско-рускиот самит, нарекувајќи го состанокот на американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин...

Зад сцената од самитот Бајден-Путин – подароци, очила, потсетници

Историскиот самит Бајден-Путин што се одржа вчера во Женева, покрај политичките прашања, беше обележан и со неколку интересни детали, како подароци или „потсетници“ што...

Самитот Бајден – Путин во Женева меѓу очекувањата и можностите

На какви сѐ теми ќе разговараат двајцата најмоќни политичари во светот, рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден, беа актуелностите што...

Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против Русија, туку за американскиот...

Путин: Бајден не ме покани на гости, а не го поканив...

Рускиот претседател Владимир Путин на прес конференцијата по состанокот со американскиот колега, Џо Бајден меѓудругото рече дека Бајден не го поканил на гости, па...