20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:37

Ознака: Женева

Бајден и Путин ќе се сретнат во Женева

Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин, ќе се состанат на 16 јуни во Женева, соопшти денеска Белата куќа. - Претседателите ќе...

Жерновски на конференција во Женева

На 43 сесија на Советот за човекови права, која се одржува во седиштето на ОН во Женева, заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, по...

Женева: Загадувањето на воздухот е причина за седум милиони смртни случаи...

Седум милиони луѓе умираат од загадување на воздухот годишно низ целиот свет, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Според оваа организација на Обединетите нации,...

Вучиќ: Важно е ЕУ да одлучи за понатамошниот европски пат за...

Србија продолжува со реформите заради своите граѓани и нејзината иднина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во Женева, каде што учествуваше на стратешкиот дијалог за...

Спасовски и Жерновски на состанок со високиот комесар за бегалци на...

Во седиштето на ОН во Женева, македонска делегација предводена од Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а во чиј состав е и заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, имаа билатерална средба со...

Спасовски: Целите на Глобалниот пакт за бегалци се обврска на целата...

Фактот што денес приближно 71 милион луѓе се присилно раселени низ светот, која е впрочем најголемата бројка досега, е доволен аларм што треба да...

Спасовски и Жерновски во делегациска посета на Женева

Делегација од Македонија, предводена од вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во чиј состав ќе биде и заменик министерот за надворешни работи,...

Адеми во Женева ја потврди стратешката соработка со Меѓународната организација за...

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во Женева се сретна со генералниот директор на Меѓународната организација за миграции (ИОМ), Антонио Виторино. Како што информираат од...

Во Женева усвоен извештајот за состојбата со човековите права во земјава

Во Палатата на Обединетите нации во Женева, вчера се одржа пленарна сесија на Советот за човекови права на која се усвои одлука за исходот...

Женева воведува санкции за возилата што создаваат голема бучава

Во Женева се подготвуваат да воведат казни за оние возачи чии автомобили прават голема бучава. Од женевската градска општина велат дека ваквите возачи ќе...