Ознака: жена

Жените сѐ уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите на мажите и жените...

Маж турнал 88-годишна жена во Скопје, со тешки повреди е пренесена...

Вчера во 10,45 часот било пријавено дека на 28.08.2020 околу 17,00 часот во Скопје додека З.З.(88) од Скопје била со нејзината сосетка А.В.(62), зет...

Зошто не жена?

Жените се потребни во политиката, пред сѐ поради нивниот аналитички дух, пофокусирани се кон реално согледување и решавање на проблемите. Жените се прагматични и...

ММФ: Жените се економски поизложени на последиците од пандемијата

Пандемијата на коронавирус може да го загрози напредокот што го постигнаа жените во последните три децении во намалувањето на економскиот јаз со мажите, предупредува...

Жена почина во пожар во нејзиниот дом во Крива Паланка

Во претпладневните часови на 13 јули во полициската станица во Крива Паланка било пријавено дека на улицата „8 Октомври“ настанал пожар во куќа сопственост...

Доживотен затвор за жената што сакаше да разнесе катедрала, хотел и...

Сафија Шаик е осудена на доживотен затвор со минимална казна од 14 години поради кроење заговор со самоубиствен напад да ја разнесе катедралата во...

Почина жена во Виница откако паркиран камион се придвижил и ја...

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски ознаки се придвижило и...

Обвинителството ќе истражува за смртта на жената од Струга, не била...

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од коронавирус. Како што јави претходно Министерството за здравство,...

Почина жената од Дебар што беше на респиратор

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека денеска починала пациентката од Дебар која заедно со нејзиниот сопруг заболе од коронаврусот. Нејзината состојба беше подолго...

Наковска-Бикова: Секој ден да е ден на рамноправност на жената

За стрелачката, златна параолимпијка од Параолимписките игри во Лондон во 2012 година, Оливера Наковска-Бикова, 8 март е ден како и речиси сите други, и...