Ознака: жена претседател

Словачка ја доби првата жена претседател

Зузана Чапутова денеска официјално стана првата жена претседател на Словачка. Таа положи заклетва на посебна седница на парламентот и со тоа стана петти претседател на...

Грузија ја доби првата жена-претседател

Поранешната грузиска министерка за надворешни работи Саломе Зурабишвили победи на претседателските избори, објави денеска државната изборна комисија, а Зурабишвили стана првата жена што ја...

Етиопија избра прва жена претседател на државата

Етиопија денеска ја доби првата жена за шеф на државата, откако пратениците едногласно ја избраа Сале-Ворк Зевде за претседателка. – Во патријархално општество, како нашето,...