0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 3:35

Ознака: железнички сообраќај

„Европскиот воз“ пристигна во Скопје

„Европскиот воз“ вечерва пристигна на железничката станица во Скопје, во рамки на глобалниот настан „Конектинг Јуроп Експерес“ со кој се одбележува „годината на железницата“. Со...

Западен Балкан се обврза на воспоставување на директни железнички конекции

Декларација за подобрување на квалитетот и брзината на услугите на железничката мрежа потпишаа земјите од Западен Балкан, во рамки на меѓународниот самит посветен на...

Германија: Железничкиот сообраќај во застој поради снегот

Дел од железничкиот сообраќај беше откажан од изутрина во Германија, која се подготвува за снежна бури и ниски температури. Метеоролозите предупредуваат на снежни бури...

„Амтрак“ ќе бара од патниците да носат маски за лице  

Американската железничка компанија „Амтрак“ ќе бара од патниците да носат маски за лице од следната недела, објавува „Асошиејтед прес“. „Амтрак“ во чевртокот објави дека...

Локомотива удрила во „голф“ на железничката пруга Скопје – Тетово

На железничката пруга Скопје – Тетово, во пладневните часови на 15 април, кај патниот премин Сарај – Кондово, се случила железничка незгода во која...

Целосно сопрен железничкиот сообраќај помеѓу Русија и Кина

Руските железници целосно го прекинаа патничкиот сообраќај кон Кина, како резултат на епидемијата на коронавирусот, јави „ТАСС“. За да се спречи можното ширење на вирусот...

Прекин на струја го наруши железничкиот сообраќај во Париз

Железничката компанија „Евростар“ предупреди денеска патниците да не патуваат до и од Париз, ако тоа не е потребно по прекинот на струјата во станицата...

Пратениците бараат на седница да расправаат за безбедноста во железничкиот сообраќај

Наместо на седница на Комисијата за транспорт, како што беше претходно закажано, пратениците на пленарна седница ќе расправаат за безбедноста во патниот и железничкиот...

Прекин на железничкиот сообраќај кај Табановце

Железничкиот сообраќај на релацијата Скопје - Куманово (Табановце) и во обратен правец е во прекин, поради излизгувањето на вагони од товарен воз на излезната...

Украина би можела да го прекине железничкиот сообраќај кон Русија

Украина би можела во целост да го прекине железничкиот сообраќај кон Русија и без одлука на извршните власти, соопшти денеска украинскиот министер за инфраструктура...