9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 4:15

Ознака: железничка несреќа

Десетици загинати и повредени во судир на два брзи воза во...

Најмалку 35 лица загинаа, а десетици се повредени рано утрово во судир на два брзи воза во јужен Пакистан, соопштија властите. Најмалку 50 повредени...

Повеќемина загинати во железничка несреќа во Кина

Во железничка несреќа рано утрово во кинеската провинција Гансу загинаа девет лица кога воз удри во работници. Воз кој патувал од Урумчи до Хангжу удрил...

Излетувањето на воз од шините однесе животи во Тајван

Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога воз излета од шините во тунел во источен Тајван. Како што пренесуваат светските медиуми,...

Браќа по потекло од Косово загинаа во железничка несреќа во Германија

Двајца браќа на тинејџерска возраст денеска биле усмртени од воз на југот од Германија. Според информациите од полицијата, тие трчале преку пругата на станицата...

Најмалку тројца загинати во железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз излета од шините во...

Двајца загинати и 35 повредени во железничка несреќа во Португалија

Во железничка несреќа, што се случи попладнево во Португалија, загинаа две лица, а повредени се 35. Несреќата се случила во округот Коимбра кога брзиот...

Најмалку двајца загинати во железничка несреќа во Италија

Најмалку две лица загинаа откако експресен воз излета од шините во северна Италија, во близината на градот Лоди. Првичните информации говорат дека загинатите во...

Железничка несреќа, патнички воз удри во автомобил

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка несреќа во која патничкиот воз кој сообраќал на релација...

Најмалку две лица го загубија животот во железничка несреќа во Јужна...

Најмалку две лица загинаа, а десетина се повредени при судир на два воза во јужноафриканската престолнина Преторија, изјави претставник на локалната спасувачка служба, Чарлс...

ФОТОВЕСТ

Најмалку шест лица загинаа во железничка несреќа на мост што ги поврзува данските острови Зиланд и Фунен. Спасувачките напори се отежнати од силната бура...