-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 8:24

Ознака: железници

Македонски железници сѐ уште на слеп колосек

Подобрувањето на меѓусебната железничка инфраструктурна поврзаност треба да биде од приоритетно значење за унапредување на меѓусебната соработка на нашата држава со соседните земји, што...

Индија ќе претвори дел од вагоните во карантин за пациенти заразени...

Индија денеска објави дека планира да оспособи дел од железничките вагони за изолација на пациенти заразени со коронавирус, како дел од подготовките за здравствена...

Од договорени четири локомотиви, „Железници“ добиле една

На денешната седница Владата ја разгледа информацијата за состојбата со набавката на локомотивите за потребите на „Железници на Република Северна Македонија“ со правно и...

Каде возат македонските железници?

И покрај огромниот број вработени во двете компании на МЖ, кој се задолжени за одржување, развој и транспорт на стока и патници по македонските...

Запрените возови ќе го прегазат стопанството

Негативни последици од прекинот на железничкиот превоз ќе имаат пред сѐ компаниите од металуршкиот сектор, кои не можат во целост да најдат замена за...

Воспоставен железничкиот сообраќај од Лисиче до Усје

Железничкиот сообраќај на потегот од железничката станица Лисиче до железничката станица Усје од денеска повторно се воспоставува, информираат од МЖ Танспорт АД Скопје. Поради тоа,...

Штрајк на вработените во француските железници

Службите на француските железници се десеткувани денеска, на првиот ден од штрјаковите кои би можеле да потрајат и три месеца и да станат тежок...